Транспортната компания „Юнион Ивкони“ отхвърли твърденията, че е партийно обвързана. Тя обаче не отрече обвиненията, че е плащала пари на близки на временния главен прокурор Борислав Сарафов. Това става ясно от позиция на компанията, изпратена до медиите в понеделник.
Новината идва няколко дни след като граждански активисти публикуваха документи, според които синът и бившата съпруга на Сарафов са получавали големи заплати от „Юнион Ивкони“. От години насам транспортната фирма е свързвана с ГЕРБ и ДПС, което поставя под въпрос и независимостта на Сарафов.
Това се случва месец преди насрочения за 16 януари избор на нов главен прокурор. Сарафов, който в момента е изпълняващ длъжността, е единственият кандидат за поста. Ако бъде избран, ще продължи да заема тази позиция още 7 години. Много юристи твърдят, че това противоречи на конституцията, защото Висшият съдебен съвет (ВСС), който трябва да направи избора, отдавна е с изтекъл мандат.
В позицията си от понеделник от „Юнион Ивкони“ казват, че са обект на „злонамерена и клеветническа кампания“ и че „нито един от собствениците или мениджърите на компанията по никакъв начин не е партийно ангажиран“.
В съобщението компанията не потвърждава, но и не отрича да е плащала пари на близките на Сарафов и изобщо не споменава името на временния главен прокурор.
Миналата седмица гражданското движение БОЕЦ публикува факсимилета от две служебни бележки, издадени на Боби Сарафов и Евгения Сарафова. Това са синът и бившата съпруга на Борислав Сарафов.
Документите отразяват облагаеми доходи от трудовоправни отношения, изплатени на близките на изпълняващия функциите главен прокурор през 2023 г. Посочено е, че синът на Сарафов е получил над 67 хиляди лева, а бившата му съпруга – над 56 хиляди лева. Сумите са изчислени преди осигуровки и данъци.
Свободна Европа попита „Юнион Ивкони“ дали документите са автентични, имали ли са близките на Сарафов трудови договори с фирмата и дали към настоящия момент получават заплати от нея.
От компанията не отговориха на въпросите. Управителите на превозвача казаха само, че не коментират „клевети, спекулации и манипулативни твърдения“.
„Юнион Ивкони“ е основана от Ивайло Стоянов. През 2017 г. той беше избран за депутат от ГЕРБ, но напусна парламента. През 2019 г. фирмата се сля със свой конкурент в дружеството „Транспект“, където съакционери са Георги Атанасов и Стоян Динев.
Те навлизат в транспортния бизнес с помощта на кредит от 40 млн. лева от държавната Българска банка за развитие (ББР). В сделката е замесено дружество, свързано със санкционирания за корупция съпредседател на ДПС Делян Пеевски.
Имущественото състояние на семейството на Борислав Сарафов вече веднъж беше обект на проверка от страна на специалния прокурор Даниела Талева, която има право да разследва главния прокурор и неговите заместници.
Талева не откри данни за престъпление. Освен това тя отказа да образува разследвания и по още няколко сигнала срещу Сарафов, включително за негово участие в аферата за търговия с влияние „Осемте джуджета“.
Повечето формации в парламента се обявиха срещу евентуалния избор на Сарафов за главен прокурор. ГЕРБ и фракцията на Пеевски „ДПС – Ново начало“ не са сред тях.
Миналата седмица коалицията „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) внесе в парламента законопроект с промени в Закона за съдебната власт, които целят да спрат процедурата за избор на нов главен прокурор.