Асен Василев (вляво) и Кирил Петков. Снимка: архив, БГНЕС/ЗАРА РУСЕВА |
0% ДДС за хляба, осъвременяване на пенсиите с близо 20%, по-високи данъчни облекчения за семействата с деца и отстъпки за горивата, включително за бензин и дизел – това са част от мерките в антикризисния пакет, приет в рамките на вчерашния коалиционен съвет. Мерките целят да подкрепят българските граждани и бизнеса в условията на безпрецедентната криза, породена от войната в Украйна, става ясно от прессъобщение на Министерския съвет.
Според решението на партньорите от управляващата коалиция пенсиите ще бъдат осъвременени от 1 юли вместо със заложените сега 6,1%, със средно 20%. Това включва твърдо увеличение на всички пенсии с 60 лева и допълнително процентно увеличение. По т.нар. „Швейцарско правило“ ще бъдат преизчислени пенсиите на 770 хил. пенсионери от 1 октомври, като от 2008 г. ще се преизчисли всяка една пенсия със 100% на ръста на средноосигурителния доход или 100% инфлацията, в зависимост от това кое е по-благоприятно и кой е по-високият размер на пенсията за конкретния пенсионер.
Така за последната година и половина минималната пенсия се увеличава с над 55%, след като в началото на миналата година бе в размер на 300 лв., а от 1 юли вече ще бъде 467 лв. Изчисленията показват още, че за предходните 12 години пенсиите са се вдигнали средно с около 100 лв., докато сега само в рамките на година увеличението ще бъде със 167 лв.
В антикризисния пакет са предвидени също компенсации заради високите цени на горивата. Всички граждани до края на годината ще могат да се възползват от отстъпка в размер на 25 ст./л за бензин 95 и дизел, метан и пропан-бутан.
За срок от една година ДДС на хляба ще бъде сведен до 0%, като за същия период ДДС на виното и бирата ще бъде върнат на 20%.
По отношение на отоплението се предвижда в срок от една година ДДС за парно и топла вода да бъде 9%. Ще бъде намален също на 9% ДДС за природния газ за крайни потребители/битови нужди за срок от 1 година. Освобождават се от акциз електрическата енергия, природният газ и метанът.
В подкрепа на семействата с деца, като дългосрочна мярка се предвижда да бъде увеличен размерът на данъчното облекчение за деца от 4500 лв. на 6000 лв. годишно, като ще бъде дадена възможност да се ползва на всеки три месеца през годината.
Пакетът от антикризисни мерки включва още увеличаване на прага за задължителна регистрация по ЗДДС от 50 хил. лв. на 100 хил. лв.; облагане на свръхпечалбите на електрическа енергия с цел компенсиране на небитовите потребители; електронни ваучери за улеснение на работещите, като общият им размер ще бъде увеличен до 1,2 млрд. лв.; намаляване на лихвата до 8% за просрочени плащания към държавата, общините, за комунални услуги и др.
Ще бъде отправена препоръка до КЕВР за две ставки за ток, вода, парно и газ, базирано на консумацията за едно домакинство, като целта е да се въведе намалена тарифа за по-малко потребление. Продължава да бъде по-ниска ДДС ставката по отношение на книгите в размер на 9%.
По-голямата част от мерките ще бъдат уредени в предстоящата актуализация на бюджета в средата на настоящата година, като съответно бъдат предвидени различните срокове за влизане в сила и изпълнение. Ще бъдат изработени и необходимите законодателни промени.
Малко след като оповестиха конкретните мерки управляващите дадоха и брифинг в Министерски съвет.
„Пред вас сме като правителство и като коалиция. Мерките са на база на общите ни виждания, че когато става дума за стандарт на живот на българите и овладяване на кризата, ние сме единни. Мерките представляват възможност да подкрепим най-уязвимите, младите семейства с деца и да поставим фокус върху горивата и електроенергията“, заяви премиерът Кирил Петков.
В отговор на критиките, че мерките са проинфлационни той подчерта, че инфлацията в България е привнесена, а когато това се случва, държавата трябва да се намеси.
„Когато инфлацията е привнесена отвън, държавата трябва да помогне там, където може да намали цените на горивата за крайните потребители, и да намали държавното оскъпяване на част от енергийните източници. Там държавата трябва да помогне, защото това ще се отрази на цялостната инфлация. Освен това фокусираме безпрецедентен пакет в подкрепа на най-уязвимите, така че ръстът на доходите им да изпревари инфлацията“, посочи Петков.
Финансовият министър Асен Василев уточни, че всички граждани и шофьори в България ще могат да се възползват от отстъпката за гориво.
25-те стотинки ще се отнасят за горивата, които са най-ниски за дадения клас – А95 без добавки и дизел без добавки. Те ще се администрират директно от схема през бензиностанциите, тоест гражданите ще заплащат по-малко. „Има два варианта, които предстои да се уточнят със самите бензиностанции: да се издава фактура за физическо лице и да се администрира по служебен път с допълнителна информация към НАП. Отстъпката ще влезе в сила от 1 юли и ще важи до края на годината“, каза още Асен Василев.
От своя страна вицепремиерът Корнелия Нинова заяви, че мерките имат три цели – да помогнат на най-уязвимите в кризите хора – младите семейства с деца, пенсионерите и работещите бедни; спасяване на икономиката и решения, насочени в помощ на всички граждани – като 0% ДДС за хляба.
„Пред нас стои най-важното – в следващите седмици да превърнем този план в реалност и възможно най-бързо тази подкрепа на държавата за икономиката и тази грижа да достигне изцяло до тях“, каза Нинова.
Станислав Балабанов от „Има такъв народ“ определи пакета от мерки като балансиран и като „практично решение“.
Владислав Панев от „Демократична България“ заяви, че мерките гарантират финансовата стабилност на държавата и няма да генерират допълнителна инфлация.
*Обновена към 10.50 ч.