10-те фирми, които произвеждат всичко, което купувамe

Разнообразието от марки е огромно, но повечето продукти, които купуваме всеки ден, всъщност се произвеждат от десетина фирми, пише Rambler и ги изброява:

Danone

Приходи за годината: 24,9 млрд. долара.

Френският производител на млечни продукти Danone отдавна се е превърнал от местен производител в гигантска международна организация, която притежава дялове в хранителните компании по целия свят. Кисело мляко, млечни продукти, сладкарски произведения и бутилирана вода са все продукти на Danone, независимо че са под десет различни наименования.

Mars

Приходи за годината: 33 млрд. долара.

Марс е най-известен със своите шоколадови марки Snickers, M & M, Bounty и много други. Също така, корпорацията е собственик на зърнените култури за бързо хранене Uncle Ben’s, както и на дъвките Orbit.

Menu Foods

Приходи за годината: 32 млрд. долара.

През 2007 г. в САЩ избухна скандал, свързан с масово отравяне на храна за домашни любимци. Анализът показа, че токсичното вещество се съдържа в повече от 150 марки храни за домашни любимци. Така стана известно, че всички тези марки са собственост на Menu Foods. Продуктите на компанията, макар под различни марки, са произвеждани под една технологична линия, но с различна ценова категория. Инцидентът струва на компанията 35 млн. долара и завърши с преименуването на компанията на EOS Direct. В допълнение към фуражите, компанията произвежда и най-известната енергийна напитка Red Bull.

Coca-Cola

Приходи за годината: 44 млрд. долара.

Coca-Cola произвежда по-голяма част от разхладителните напитки в света. Корпорацията е собственик на десетки марки сокове, газирани напитки, студени чайове и енергийни напитки. Coca-Cola днес има толкова активна позиция на пазара до степен, марката на компанията да присъства в хладилниците дори и в най-отдалечените места на планетата.

Unilever

Приходи за годината: 59 млрд. долара.

Гамата продукти, произведени от Unilever, е наистина широка – от козметика и продукти за лична хигиена до чай и майонеза. Unilever притежава повече от сто марки, сред които Lipton, Calve, Domestos и много други.

PepsiCo

Приходи за 2015 г.: 63 млрд. долара.

Фирмата произвежда безалкохолни напитки, сокове, закуски и други хранителни продукти под марките „Pepsi-Cola“ като Mountain Dew, Lay’s, Cheetos, Mirinda, SoBe, Tropicana, както и под наименованията на местни марки в различните страни по света.

The Procter & Gamble Company

Приходи за годината: 76 млрд. долара.

Procter & Gamble се счита за компанията – основател на системата за управление на брандовете. През 1931 г. понятието „управление на марката“ за първи път се появява в бележка на служител на рекламния отдел на компанията, Нийл МакЕлрой. В момента компанията притежава 23 марки с глобални продажби от над 1 млрд. щатски долара, както и още 20 марки с продажби над 500 мил. долара. Именно тези 43 марки са двигател на растежа на компанията и правят годишен ръст в продажбите от 10%. Ето някои от тях: Fairy, Tide, Ariel, Old Spice, Olay, Hugo Boss, Gillette, Venus, и дори батериите Duracell, домакинските уреди Braun и др.

InBev

Приходи за годината: 56 млрд. долара.

С вероятност от 99,9% „американският“ Bud и „немският“ Carlsberg са се събрали някъде в Подмосковието в един от стотиците заводи по света на корпорацията InBev. Корпорацията е изкупила много национални марки и сега ги произвежда в цял свят, разделяйки ги по тяхното маркетингово позициониране. Основните марки бира на компанията са Stella Artois, Beck’s, Leffe, Staropramen, Tennents и Hoegaarden – общо над 200 вида. Компанията притежава 123 завода в различните страни по света.

Nestle

Приходи за годината: 87 млрд. долара.

Nestle е най-големият производител на храни в света. Отделно от това, фирмата произвежда храни за домашни любимци, фармацевтични продукти и козметика. Общо продуктовата гама на Nestle, от началото на съществуването на компанията възлиза на над 2 хил. търговски марки потребителски продукти.

Quanta

Приходи за годината: 45 млрд. долара.

Quanta Computer произвежда около 33% от всички лаптопи в света. В заводите на корпорацията се произвеждат марки като Dell, HP, Sony, Toshiba, Apple и още много други.

Източник: manager.bg