Около 10 000 войници, кораби, самолети, танкове и ракетни установки ще участват в най-голямото учение на НАТО, което започва следващата седмица.
То ще се проведе през първото тримесечие на годината на териториите на България, Гърция и Румъния. Целта му е да провери способността за разгръщане на Съюзните сили за реагиране (Allied Reaction Force – ARF), става ясно от съобщение на Министерството на отбраната (МО).
Учението е кръстено Steadfast Dart 2025 (STDT25) и предвижда между 10 и 21 февруари да симулира конфликт на източния фланг на НАТО с „противник, сходен по сила“.
Тренировъчните маневри съвпадат с третата годишнина от началото на непредизвиканата руска инвазия в Украйна, която започна на 22 февруари 2022 г.
Участие в учението ще вземат общо 9 съюзнически държави – България, Франция, Гърция, Италия, Румъния, Словения, Испания, Турция и Обединеното кралство.
Сред военната техника, която ще бъде разгърната на териториите на трите балкански държави, са:
- 17 кораба;
- над 20 самолета и вертолета (вкл. изтребители EF2000, F16, AV 8B HARRIER и транспортни самолети A400);
- повече от 1500 единици бойна техника (вкл. танкове, ракетни установки за залпов огън, самоходни артилерийски установки, бойни машини на пехотата (БМП) и бронирани транспортни средства (БТР).
От 12 до 14 януари предстои придвижването на първите военни автоколони по българските пътища напът за Румъния. Те са част от въоръжените сили на Италия и ще бъдат охранявани от „Военна полиция“.
Между 3 и 28 февруари в България ще бъдат дислоцирани части на Съюзните сили за реагиране (ARF) от:
- въоръжените сили на Испания;
- Корпуса за бързо развръщане на НАТО в Италия;
- Командването на съвместните сили на НАТО в Неапол.
Учението предвижда на българска територия да бъдат разположени общо:
- до 460 военнослужещи с личното им оръжие и боеприпаси;
- до 95 бойни и транспортни машини;
- до 2 вертолета NH90;
- до 2 транспортни самолета A400 Airbus;
- до 6 самолета AV-8 Harrier.
„Приемането на елементи от Съюзните сили за реагиране (ARF), участници в учението STDT25, и осигуряването на тяхната поддръжка като страна домакин ще допринесе за утвърждаване ролята на България като значим съюзник на Югоизточния фланг на Алианса“, посочват от МО.