100 г. от първата експедиция: Еверест продължава да привлича алпинисти

Това е факт, който всяко дете в училище знае: Еверест е най-високият връх в света.

Тази истина, която се чувства древна и неоспорима, привлича стотици катерачи да правят опити за изкачване на върха всяка година – защото, по думите на Джордж Малори, един от първите алпинисти, които го покоряват, „той е там“.

Въпреки това, това очарование от планината, чието историческо тибетско име е Qomolangma („Света майка“), е съвременен феномен и първата разузнавателна мисия до склоновете й е завършена само преди век, на 25 октомври 1921 година.

Това е историята за това как Еверест се превърна в най-голямото приключенско предизвикателство на нашата епоха.

Да се превърне в най-високият

През 19 век Британската империя е световна индустриална суперсила със стремеж към изследване и овладяване.

Места, хора и дори самото време (стандартизираната система за време, въведена за пръв път на британските железници през 1847 г.) – трябвало да бъдат категоризирани и измерени.

Голямото тригонометрично изследване беше 70-годишен проект на Източноиндийска компания, която приложи тази научна прецизност към индийския субконтинент, установявайки разграничаването на британските територии в Индия и височината на хималайските върхове.

Имаше редица бивши претенденти за титлата „най-висок връх в света“ – Чимборасо в Андите, Нанда Деви и Канченджанга в Хималаите.

През 1856 г. бившият пренебрегван връх XV, който скоро ще получи името Еверест, бил официално обявен за най-високия в света, с надморското равнище от 8 839,8 метра. Официалната му височина днес е малко по-висока – 8 849 метра.

Придобиване на английско име

„Хората чакаха с години да измерят някои от тези върхове, защото тогава изглеждаше, че няма начин някой да стигне до тях, още по-малко да ги изкачи“, обяснява Крейг Сторти, автор на „Ловът за връх Еверест“.

Връх XV стоял на границата на Непал и Тибет (сега автономен регион на Китай). И били затворени за чужденци.

Височината на планината е изчислена чрез серия от триангулационни измервания, които са проведени на около 170 километра в Дарджилинг, Индия.

Андрю Уо, британският генерален геодезист на Индия, успешно аргументира, че тъй като двете страни са недостъпни, следователно не може да се намери местно име и че връх XV трябва да бъде кръстен на неговия предшественик – Джордж Еверест.

Еверест, който първоначално възразил срещу оказаната му чест, няма пряко участие в откриването на планината, нито пък е имал възможност да я види.

Отваряне за външни лица

„Смята се, че човешката история на Еверест е започнала около 925 година с построяването на манастира Ронгкук от северната страна на планината“, пише Сторти. Но първият известен опит за изкачване е британската разузнавателна експедиция, която тръгва през 1921 г.

Конвенцията от Лхаса от 1904 г., след британската инвазия, водена от Франсис Йънгхъсбанд, е търговската сделка, която формира клин за възможността британците да влязат в Тибет.

Експедицията от 1921 г. е водена от англо-ирландския изследовател Чарлз Хауърд-Бъри и включва Джордж Малори, който ще умре по време на експедиция към Еверест през 1924 г., като останките му са открити едва 75 години по-късно.

Златният век на алпинизма

В Европа планинското катерене се заражда като спорт, а не като практическа, политическа или духовна дейност – през 18-ти век. До средата на 19-ти век – „златният век“ на алпинизма – всички високи върхове на Алпите са били мащабирани, от Мон Блан до Матерхорн.

В края на 19 век вниманието се насочва към Америка и Африка също, но най-голямото предизвикателство остават Хималаите.

Англичанин на име Албърт Ф. Мъмери е западният пионер в Южна Азия, загинал на Нанга Парбат през 1895 г.

Сторти казва: „Сливането на съзряването на алпинизма и присъствието на Великобритания в Индия доведе до неизбежността хората от малка островна държава да доминират в хималайския алпинизъм в продължение на много години.“

Разработване на маршрута

През първите три десетилетия от експедициите на Еверест алпинистите се приближавали до върха от северната страна, което е значително по-трудното изкачване.

Първата разузнавателна мисия тръгва на марш от Дарджилинг на 18 май 1921 г. за петмесечно пътуване и полага основите планинарите, които ги следват пред следващия век.

Днес авантюристите се приближават от юг, където, казва Сторти, по-голямата част от пътуването е „доста лесно изкачване в планината, а не технически трудно изобщо. Поне докато времето е хубаво и шерпите се грижат за алпинистите.“

Лу Дзиерзак, главен редактор на експертите по приключения на открито Outforia, казва пред CNN Travel, че „голям напредък е било създаването на екип от висококвалифицирани непалски катерачи, известни като Icefall Doctors през 1997 г.

„Докторите установяват маршрут през ледопада Кхумбу, който е един от най-опасните участъци от популярния маршрут South Col. Без тях броят на търговските експедиции на Еверест всяка година нямаше да бъде толкова голям, колкото днес. Въпреки това много непалски лекари, водачи и хамали са загубили живота си през последните години, докато работят в този опасен участък от планината.“

Изследвания как хората се справят на височина

Един от мъжете в експедицията от 1921 г. е шотландският химик Александър Келас, чиято предишна пионерска работа по физиологията на голяма надморска височина е от решаващо значение за бъдещето на хималайското инженерство.

В началото на 20-ти век се знаеше много малко за ефектите върху тялото, защото все още никой не е бил толкова високо„, казва Сторти.

Келас, опитен катерач, беше част от разузнавателната мисия до Еверест, но почина от сърдечни проблеми само един ден преход преди да достигне планината.

Сторти казва: „Той просто си вършеше работата тихо, стана експерт по височината и ефектите върху човешкото тяло, и направи някои от най-зрелищните изкачвания на своето поколение“.

Дзерзак казва: „Най-голямото физиологично предизвикателство за изкачването на Еверест са негативните ефекти, които катеренето на височини има върху човешкото тяло.

Продължителното изкачване може да причини замайване, главоболие, умора, гадене и задух, наред с други признаци и симптоми. Дори когато не се чувстват особено зле, повечето алпинисти трябва да спрат за няколко вдишвания след всяка стъпка, докато се изкачват по най-високите склонове на Еверест.

Алпинистите изобщо не са използвали кислород в първите експедиции, но днес те „имат достъп до подобрени дизайни на маски и регулатори“, казва Дзирзак. „Но дори и тогава алпинистите все още имат проблеми със замръзването на кислородните маски и регулаторите, което прави изкачването на високи височини рисковано. Другото голямо физическо предизвикателство за изкачването на Еверест е огромното време, необходимо за изкачване. Повечето алпинисти прекарват месеци в планината, като създават междинни лагери по маршрута си.“

Разработване на специализирано облекло и оборудване

Говори се, че когато ирландският драматург Джордж Бърнард Шоу видял снимка от разузнавателната експедиция от 1921 г., облечена в простите им дрехи от вълна, памук и коприна, той ги описал като хора на „пикник на Конемара, изненадан от снежна буря“.

Сторти разказва: „Оборудването за катерене беше много примитивно, дрехите също. Ботушите бяха платнени, а не кожени. И така, ако се появят бури – основният риск на Еверест е времето, а не терена, освен от север – рискувате сериозно измръзване.“

Дзирзак казва, че е имало редица големи технологични разработки в оборудването между 20-те години на миналия век и сега, предимно в облеклото и екипировката за катерене. „Модерният напредък в дизайна на тъканите и синтетичната изолация наистина промениха играта в алпинизма. Водоустойчивите дишащи материи, които приемаме за даденост днес, бяха наистина революционни, когато за първи път се появиха на пазара в края на 60-те години на миналия век“.

Що се отнася до оборудването, „Малори и неговите колеги алпинисти използваха конопени въжета, ботуши с пирони, дървени брадви за лед и метални бутове, за да се катерят„, казва Дзиерзак. „Това бяха най-съвременни съоръжения през 20-те години на миналия век, но те не могат да се представят толкова добре, колкото найлоновите въжета, котките и металните брадви, които използваме днес.“

Еверест през 21 век

Въпреки че експедицията от 1921 г. не е направила опит за изкачване на върха, тя със сигурност проправи пътя за първото успешно изкачване през 1953 г., водено от Тензинг Норгей и Едмънд Хилари – и за много други, които последваха.

„Еверест сега е една от най-популярните дестинации за изкачване в света и с това идва приток на пари и инфраструктура в региона“, казва Дзиерзак. „Въпреки това, популярността на Еверест има свои собствени предизвикателства. Пренаселеността по маршрута South Col Route е истински проблем, както и големите количества боклук в планината.“

Твърде много хора, скупчили се на Еверест в миналото, са довели до трагедия. На 11 май 1996 г. 12 души загиват, след като снежни бури застигат алпинистите, някои от които били забавени в изкачването си, тъй като трябвало да чакат на опашка.

Близо 900 души достигнаха върха през 2019 г. – рекордна година, но и година, в която загинаха 11 души. Тази година също създава запомнящия се образ на дълга опашка от катерачи, чакащи да се изкачат.

Изменението на климата също създава притеснение. Дзиерзак казва: „Вече има опасения за това как покачващите се температури могат да дестабилизират още повече ледопада Кхумбу, което го прави по-опасен за преминаване“.

Въпреки опасностите, очарованието на катерачите на Еверест не показва признаци на отслабване 100 години след първата експедиция. Смъртоносната му привлекателност без съмнение ще вдъхнови поколения авантюристи.

Източник: https://www.dnes.bg/……………….