1095 социални жилища за 2548 души изграждат в цяла България

Снимка: МРРБ

Общо 1095 социални жилища с капацитет за настаняване на 2548 души ще бъдат изградени с финансиране по управляваната от Министерството на регионалното развитие и благоустройството Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020 г. Те ще са в градовете Варна, Пловдив, Бургас, Русе, Стара Загора, Видин, Хасково, Шумен, Перник, Враца, Ловеч, Кърджали, Смолян, Разград, Казанлък, Гоце Делчев, Силистра, Търговище, Лом, Петрич, Свищов, Велинград и Монтана.

До момента са завършени 183 социални жилища в град Благоевград за 376 лица. В тях вече са настанени 27 души, информират от МРРБ.

В процес на изпълнение са проекти за още 912 социални жилища.

В рамките на предишния програмен период – 2007-2013 г., със средства по Оперативна програма „Регионално развитие“ са изпълнени 4 пилотни проекта на общините Видин, Девня, Дупница и Столична община, по които са осигурени 334 социални жилища за 684 лица от социално уязвими групи.

Към момента МРРБ е в процес на подготовка за новия програмен период 2021-2027 и ще продължи подкрепата за осигуряването на модерни и достъпни общински жилища за настаняване на уязвими групи от населението и други групи в неравностойно положение. Освен това ще се прилагат иновативни подходи за финансиране на жилищната политика в общините, включително експериментиране и връзки с устойчивото градско развитие. Ще се насърчава архитектурният дизайн и изграждането на жилища, прилагащи принципи за устойчивост на околната среда, със специално внимание към смекчаването и адаптирането на изменението на климата.

Осигуряването на домове за най-уязвимите групи от населението е част от целенасочените усилия на Министерството на регионалното развитие и благоустройството да бъдат подобрени жилищните условия за тези хора и да бъде намален относителният дял на бездомните и нуждаещите се от социално жилище граждани. Като продължение на тази политика, освен средствата по европейската програма, МРРБ подготвя нова Национална жилищна стратегия. Проектът е според световните и европейски тенденции за развитието на сектора, като за постигане на заложените в стратегията специфични цели ще бъдат разработени целеви програми. Реализирането им ще бъде в компетенциите на общинските администрации.