Кухнята е едно от най-посещаваните места в къщата. Всяка домакиня толкова свиква с външния й вид, че не забелязва малките детайли, които развалят всичко. Трудно е да правите пълно почистване през цялото време. Но ако следвате някои прости правила, любимата ви кухня винаги ще изглежда страхотно. Предлагаме ви да погледнете кухнята си с критично око и да поправите онези неща в нея, които й придават претрупан вид.
1. Съхранение на хранителни продукти на открити повърхности
В голяма кухня за съхранение на храна и всякакви дреболии въпрос не възниква, но какво ще кажете за малка площ, където всичко е на видно място? Изходът е единен стил на съдове за съхранение. Буркани за подправки и насипни продукти, контейнери за лекарства – каквото и да се вижда, нека бъде в един цвят и стил, за да отговаря на вашата кухня. Освен това, съхраняването на храната в буркани с капак ще ги предпази от буболечки и хранителни молци. За да увеличите площта за съхранение, можете да направите допълнителни рафтове в дълбоки чекмеджета.
2. Посуда
Счупените съдове се възстановяват или изхвърлят напълно. Дори и да не вярвате в поличби, тогава вярвайте, че това разваля външния вид на вашата кухня. Мръсотията и микробите се събират в пукнатините на натрошените съдове, поради тази причина, такива съдове не се използват в заведения за обществено хранене. Отървете се и от пластмасови купички, които се виждат, стари дървени шпатули, които се виждат в поставката. Между другото, дървените шпатули и лъжиците трябва да се сменят често.
3. Мивка
За да се отървете от купчината чинии в мивката, пребройте колко комплекта чинии, вилици и лъжици са ви необходими за вашето семейство и останалите приберете. Това ще ви направи по-малко изкушени да вадите чисти съдове, вместо да ги миете.
След измиване на съдове и приготвяне на храна, мивката трябва да се измие и за предпочитане да се избърше на сухо, например с хартиени кърпи. Остатъците от храна и влажната среда в кухненската мивка са място за размножаване на микроби и гъбички, така че не забравяйте да почиствате мивката с почистващ препарат 2-3 пъти седмично.
4. Съхранение на почистващи средства
В апартаменти с малка баня пералнята често се намира в кухнята. А до нея прахът за пране, балсамът, белина остават открити. В допълнение, миещите препарати миришат и са вредни за дишането. Има опция да поставите всичко това под мивката, но обикновено има малко място, защото кофата за боклук и почистващите препарати за кухнята също трябва да се съхраняват някъде. Ако кофата е малка или стои другаде, в този шкаф под мивката може да се монтира тънка шина. И върху нея да окачите бутилки с пулверизатор, четки, ще има и място за ръкавици и парцали. Това ще създаде допълнително място за съхранение на почистващи препарати.
5. Кухненска маса
Вазите, захарници, остатъците от подправки след хранене, салфетки, подложки за горещи съдове, торбички с бисквити и много други остават на видно място. От това претрупаният вид на масата става ежедневен, обикновен и познат. Останалите подправки след храна могат да се изсипят в буркани и да се съхраняват затворени. Бисквитите и хлябовете трябва незабавно да се поставят в шкафове. Всички излишни съдове да си отидат по местата, проверете чистотата на захарницата и солницата. Всичко това ще отнеме малко време, но резултатът ще бъде видим веднага.
6. Гъби и кърпи за масата
Гъбите и парцалите са крайъгълният камък на всяка кухня. За гъбата можете да поставите красива сапунунерка. Изсушете парцала непременно, но не на чешмата. Първо, той е грозен, и второ, ако кранът не е от свръхкачествен и скъп материал, скоро ще започне да се покрива с малки петънца ръжда. За съхранение на гъби и парцали можете да адаптирате мястото под ръба на мивката, като направите малка ниша там. Ако това не е възможно, те трябва да се измиват, сушат и често да се сменят. Едно проучване установи, че 86% от гъбите и парцалите са дом на микроби и мухъл. Експертите препоръчват да сменяте гъбата поне веднъж седмично.
7. Врати на шкафове
Ако в кухнята няма мощен абсорбатор и често готвите и особено пържете на печката, тогава вратите на шкафа бързо ще се покрият с натрупване на мазнини. Това е особено забележимо на лъскава повърхност. Избърсвайте по-често, за да не губите цялото си време за почистване на шкафове през уикенда. Вратата на шкафа, зад която има кофа за боклук, страда особено. Ако не е оборудвана с механизъм за отваряне, тя обикновено се отваря с мокри и мръсни ръце. Има малка тайна: окачете тази врата малко по-ниско, отколкото трябва, след което можете да я отворите с крак.
8. Кухненски текстил
Разгледайте внимателно любимите си престилки и ръкохватки. Ако престилката е с мазни, немиещи се петна и държачите носят бойни следи от топлината, разделете се с всичко това. Зашийте или си купете нови престилки и ръкохватки. Инвестициите са малки, но кухнята ще се преобрази.
9. Да не забравя
Многобройни бележки към домочадието, напомняния, които се поставят под магнитите на хладилника, са залепени за шкафове и други видни места. Те се отлепват, пожълтяват с времето и придават разхвърлян вид на кухнята. Вместо хартиени листове, можете да използвате бяла дъска, която се прикрепя към хладилник или друго подходящо място. В резултат на това всички съобщения и напомняния са на едно място.
10. Кухненски прозорец
Облагородете прозореца на кухнята си. Извадете от перваза на прозореца всички дребни неща, които са склонни да се натрупват там – химикалки, книги, зарядни устройства и т. н. Ако има цветя в саксии на перваза на прозореца, по-добре оставете тези, които не изискват интензивно поливане: мушици могат да се появят във влажната почва. Цялостното впечатление от кухнята до голяма степен зависи от подредеността на кухненския прозорец.
11. Чист въздух
Проветрявайте кухнята възможно най-често, особено при готвене. Ако готвите морски дарове или пържите нещо и няма аспиратор, затворете вратата и отворете прозореца. Вентилирана кухня е плюс за чистота, подреденост и собствено здраве.
Превод от руски: Зарата