13 неща, които богатите хора рядко купуват, а бедните вземат заеми за тях

Ако отдавна се опитвате да изплатите всички дългове и започнете да отлагате, но нищо не се получава, тогава е време да преразгледате отношението си към разходите. Всички успешни хора – бизнесмени, инвеститори, милиардери – са обединени от много прагматично отношение към разходите.
Напразно някои си мислят, че богатите хора обичат да пилеят пари. Анализирахме какво пишат различни публикации по света за милиардери и открихме няколко категории покупки, за които богатите и успешните предпочитат да не харчат пари. За разлика от нас.
Импулсивно пазаруване

Купувате хубаво, но ненужно нещо с отстъпка и като се приберете вкъщи, съжалявате: на кой не се е случвало? Понякога всички ние харчим пари за импулсивни покупки, а това ни отличава от милиардерите, които не купуват допълнително едни дънки за сезон. Но както казва инвеститорът и милиардерът Уорън Бъфет: „Ако купим това, което не ни трябва, скоро ще трябва да продадем нещата, от които се нуждаем.“ Ефективен начин да избегнете ненужните разходи е да направите списък за пазаруване преди да отидете в магазина.
Скъп имот


Купуването на луксозни жилища на завишени цени е съмнителна инвестиция. Богатите хора, напротив, предпочитат да купуват обещаващи недвижими имоти на безценица, за да получат печалба, когато се повиши цената.
Удължени гаранции
Хората със скромни доходи често се съгласяват да получат удължена гаранция при закупуване на ново оборудване: те са по-притеснени, че нещата могат да се повредят и в крайна сметка да надплатят. Въпреки че, според U. S. News Money, гаранцията от производителя е повече от достатъчна.
Облекло и обувки на луксозни марки

Милионерите могат да си позволят луксозни дрехи от новите колекции на най-скъпите дизайнери, но ако животът им не е свързан с чести излети по света, тогава те предпочитат да не го правят. Спомнете си как се облича Стив Джобс. Часовниците на Бил Гейтс струват 10 долара, Роман Абрамович не смята за срамно да се появява на публично място в тениска за 700 рубли, а съпругата на наследника на британския трон често излиза в облекло от масовия пазар.
Най-новите джаджи


Заможният човек няма да преследва най-новия модел на смартфон или часовник, дори ако неговите вече са излезли от мода, загубили са външния си вид или са остарели. Милионерите използват различен механизъм за вземане на решения за покупка: те изчисляват колко подходящи ще бъдат тези разходи в момента. Бързо поевтиняващата електроника рядко оправдава изразходваните пари.
Заеми, такси и неустойки за разсрочени плащания

Богатите не взимат заеми и не харчат пари за глоби, неустойки и комисиони по една проста причина: те винаги плащат навреме, избягвайки забавяния. Доларовия милиардер, инвеститорът Марк Кубан казва: „Ако използвате кредитна карта, просто не искате да сте богат.“
Модни играчки за деца
Хората със средни доходи често се отдават на децата си, като пълнят стаите си с модни играчки, които преливат в магазините. Заможните хора предпочитат разумните разходи и не купуват нова кукла само защото тя е показана в реклама по телевизията.
Нездравословна храна


Най-важната разлика между менюто на милионера и това, което човек яде със скромен доход, обикновено не е цената на продуктите. Богатите хора са буквално обсебени от здравословното хранене. Те могат да ядат същите зърнени храни и зеленчуци като обикновените смъртни, но е малко вероятно да ядат хамбургери, пържени картофи и салати, обилно поръсени с майонеза, от отдела за готвени храни в супермаркета.
Представителни разходи


Те включват разходите за създаване на образа на богат и успешен човек. Най-просто казано, хвърляне на прах в очите. За луксозни банкети, полети в бизнес класа, нови коли, хората, които искат да изглеждат по-богати, хвърлят огромни суми пари. Докато наистина успешните често живеят много скромно. Например, основателят на IKEA, Ингвар Кампрад, лети в икономична класа и се вози на старо Volvo, а английската кралица Елизабет II пести ток в Бъкингамския дворец.
Допълнително образование на децата
Хората със средни доходи често наемат различни учители за децата си. Някои го правят с надеждата да разкрият талант, който ще им даде билет за щастлив, комфортен живот. Други вярват, че с помощта на преподаватели детето ще усвои по-добре материала. Богатите хора, разчитайки на личния опит, знаят, че допълнителните уроци не са гаранция за финансов успех в бъдеще и позволяват на децата да се радват на детството си.
Екстрасенси, гадатели и предсказатели
Според проучвания клиенти на гадателите са хора, които нямат високи аналитични умения. Но това е почти ключовото качество по пътя към богатството и успеха. Освен това успешните хора вярват в собствените си сили, помощта на отвъдното е просто безполезна за тях.
Обучения за личен растеж
Небогатите граждани, които нямат кариера или личен живот, са основната мишена на безскрупулните и недобросъвестни бизнес треньори. Полезността на подобни обучения беше много обсъждана след посещение в Москва от Тони Робинс, който получи 1 милион долара за представянето си, докато най-евтините билети струваха 30 хиляди рубли. Въпреки това, все още има много, които искат да напомпат своите умения. Можете да разберете дали си струва, като разгледате биографиите на известни милиардери: едва ли ще откриете поне една история за това как човека е забогатял, като е хвърлял пари за подобни мероприятия.
Модни тенденции в интериорния дизайн


Нови довършителни материали и мебелни стилове се появяват почти всеки месец. Представителите на средната класа, следвайки най-новите тенденции, харчат пари за това, което е модерно в момента. Няколко години по-късно интериорът им вече изглежда без значение: никой не купува флорални тапети, а ярък геометричен орнамент, който е на мода. Време е да промените всичко! Ако погледнете интериора на богатите хора, често е невъзможно да разберете на колко години са. Боядисаните стени, белите тавани, дървените подове са вековен вариант.
Промяната на финансовите навици е трудна: заедно с това ще трябва да преразгледате съществуващия си начин на живот и да направите корекции в мирогледа си.

Превод от руски: Зарата