„Националният идеал трябва да го търсим в една държава или изграждането на едно общество, което да следва едни морални и политически принципи. А националният интерес винаги трябва да бъде един. Ние трябва да създаваме перспектива за поколенията, които ще дойдат за нас. Трябва да вдъхваме увереност и самочувствие в това, че можем сами да определяме своята съдба“, каза ръководителят на катедра „История на България“ в Историческия факултет на СУ проф. Веселин Янчев в студиото на „Денят ON AIR“.
Според историка доц. Милен Михов идеалът е в това да следваме добрите завети на българите, които синът на Македония ги е нарекъл „строители на съвременна България“.
„В предговора си той определя историята на ранна България като история на българския ентусиазъм и самочувствие. Ако се върнем в онова време, ще видим колко е била тежка ситуацията в света за нас. Българите са били тотално непознати, те са били народ, пред който е стоял въпросът дали имат държавнически характер. И това поколение създава една държава, която само за няколко десетилетия заема достойно място в картата на Балканите и в Европа“, допълни доц. Михов в ефира на Bulgaria ON AIR.
Той смята, че сърцевината на българския национален интерес се крие в една добре уредена държава, социално справедлива и просперираща.
„Идеалът е за това той да бъде следван и същността на усилията е да се придържаме към стандартите на този идеал. Дали се разминаваме? Да, разминаваме се. Във времето, в което ние живеехме, беше обречено, то се различаваше по един начин, а днес се разминава по друг начин. Идеала го имаме, ние трябва да го следваме“, категоричен бе историкът.
„Проблемът е в това, че е имало хора, които са поемали към тежестта да вземат решения и да ги прокарват, но невинаги аплодирани и невинаги следвани безусловно, с ясното съзнание, че носят отговорност както пред настоящето, така и пред бъдещите поколения. Напоследък много краткосрочни станаха целите, да не говорим, че много малко се говори за принципи и идеали, които трябва да бъдат следвани. Няма успешна политика, когато няма морал и когато няма справедливост“, посочи проф. Янчев.
По думите на доц. Михов в наши дни не е необходимо да повтаряме саможертвата на опълченците.
„Днес е достатъчно да бъдем като техните учители, като българските книжовници, да бъдем като българските политици от онова време. Възможно ли е да има политик, който да откаже приватизацията на банка срещу дял от тази банка? Ако си кажем: „Възможно ли е един вестник да свали министър-председател, разкривайки корупция?“, ще си кажем: „Невъзможно“. Само че в началото на миналия век един опозиционен вестник свали от власт двамата любимци“, припомни той.
Проф. Веселин Янчев е оптимист за сегашното поколение.
„Надявам се, че вече премина една безметежна фаза от тези поколения, които не се интересуваха от знанието и познанието, не се интересуваха от обиколния свят. Дали Ковид кризата или други обстоятелства, но ми се струва, че има някаква промяна“, добави ръководителят на катедра „История на България“
„3 март не е руски празник, той е нашият празник. Този ден дава отговор на два въпроса – имат ли право българите на собствена държава и кога. Отговорите са: „Да, имат, сега“. Днес ние трябва да гледаме на този празник с достойнство и признателност“, поясни доц. Михов.
Гледайте целия разговор във видеото.