Интервю с министър-председателят Андрей Луканов

ЧЕТЕМ СТАРИТЕ ВЕСТНИЦИ 25 ГОДИНИ НАЗАД
в-к „Южна поща”, бр. 10, 1990 г.
Министър-председателят Андрей Луканов:
ПО-СКОРО РЕАЛИСТ, ОТКОЛКОТО ОПТИМИСТ
-КРИЗАТА В ПЕРСИЙСКИЯ ЗАЛИВ, КАКТО СТАНА ЯСНО, ТЕПЪРВА ЩЕ НИ ИЗПРАВИ ПРЕД НОВИ ЗАТРУДНЕНИЯ. БИХТЕ ЛИ КАЗАЛИ, САМО ГУБИМ ЛИ, НЕ ПЕЧЕЛИМ ЛИ НЕЩО?
-Вижте, първо ние не подхождаме към този въпрос от гледна точка на това дали печелим или губим нещо, защото това е принципен въпрос, не можем да приемем агресията срещу Кувейт като факт, който е от края на 20-и век. След като това бъде позволено веднъж, то може да се повтори и в други части на света и никой няма да се чувствува защитен, особено малките нации.
-И ВСЕ ПАК, ТОЗИ ПЪТ НЕ ГУБИМ ЛИ ПРЕКАЛЕНО МНОГО?
-Разбира се, но бих желал да подчертая, че това в никакъв случай не може да бъде причина да не подкрепим Кувейт и да не спазим стриктно резолюциите на Съвета за сигурност. Даваме си сметка, че когато всичко това става по време на икономическа криза като нашата, и най-малката тежест може да счупи гръбнака на камилата. И затова обсъждаме със Съвета за сигурност и някои влиятелни членове на международната общност възможностите за подкрепа на България, която е предвидена в хартата на Обединените нации за такива случаи.
-МОЖЕ ЛИ ДА СЕ КАЖЕ, ЧЕ КРИЗАТА В ПЕРСИЙСКИЯ ЗАЛИВ Е В НЯКАКВА СТЕПЕН БАРИЕРА ПРЕД РЕФОРМИТЕ В ИЗТОЧНА ЕВРОПА?
-От една страна затрудненията са очевидни, но от друга – това е един допълнителен стимул за ускоряване на икономическата реформа и обществеността трябва да го разбере. Според мен това е едно от големите предизвикателства към правителството – да убедим обществеността, че това е необходимост и действията ни са правилни.
-ВИЕ ОТНОВО ПОЛУЧИХТЕ ДОВЕРИЕТО НА ПРЕЗИДЕНТА ДА СЪСТАВИТЕ ПЪРВОТО СЛЕД ИЗБОРИТЕ ПРАВИТЕЛСТВО. КАКВИ ЩЕ БЪДАТ ПЪРВИТЕ СТЪПКИ, КОИТО ЩЕ ПРЕДПРИЕМЕТЕ В ИКОНОМИЧЕСКАТА СФЕРА?
-Мисля, че най-важното е да ускорим икономическата реформа, решително, в много посоки. Икономическата криза, така както и в другите източноевропейски страни, е всъщност криза на системата, и единственото трайно разрешение е промяна на системата, преминаване към пазарна икономика, и разбира се, промяна на политическите структури в нашето общество.
-ЗНАЧИ ЛИ ТОВА, ЧЕ СТЕ ОПТИМИСТИЧНО НАСТРОЕН?
-Вижте, бих казал, че съм по-скоро реалист, отколкото оптимист. Но според мен България притежава интелектуалните, духовни и материални възможности да излезе от кризата за сравнително кратко време: за няколко години – 2, 3 или 4, при положение, че международната общност прояви достатъчно разбиране и подкрепи нашите усилия.
Интервюто взе: Михаил КЪНЧЕВ