Как една общинска фирма подарява своя обект – на кого и защо? Законът е спазен, а моралът?

ЧЕТЕМ СТАРИТЕ ВЕСТНИЦИ 25 ГОДИНИ НАЗАД
в-к „Септември” брой 102, 1990 г.
КОЛЕДЕН ПОДАРЪК
КАК ЕДНА ОБЩИНСКА ФИРМА ПОДАРЯВА СВОЯ ОБЕКТ – НА КОГО И ЗАЩО? . ЗАКОНЪТ Е СПАЗЕН, А МОРАЛЪТ?
Преди малко повече от година, в съответствие с тенденцията да се увеличат услугите за населението, общинската фирма „Родина“ разкри автосервиз. Отначало работата тръгна добре, сервизът започна да се изправя и да стои твърдо на краката си. На някои от работещите бяха издадени заповеди за изказване на благодарност. Но какво се казва в една поговорка: „Много хубаво не е на хубаво“. И ето че сега фирмата обяви частична ликвидация на автосервиза, уволни персонала му и още на следващия ден даде обекта под наем на КФ „Типо“ от Несебър.

В общи линии това са фактите. Едни от бившите (вече) работници в сервиза Дянко Ив. Нанков разказва повече подробности: – Сервизът беше създаден от нас, няколкото души, които сега сме съкратени. „Родина“ ни предостави помещение, ние се хванахме за работа, изкопахме канали, започнахме да го оборудваме, да търсим резервни части. Как започнахме ли? Ами… уговорихме се. А на мен заповед ми беше издадена по-късно, на 16 октомври, със задна дата. Стоп! Интересна подробност. Нашият читател сключва договор с фирма „Родина“ на 16 октомври. Там се казва, че „работникът е задължен да постъпи на работа на 1 септември. В действителност това е узаконяване на вече изработено време. Тази подробност е важна, защото доказва две неща: първо, наивната вяра на Дянко Нанков в честната дума на ръководството на фирмата и второ, отношението на ръководството на фирмата към работниците. Т.е. всичко е започнало, преди да бъде узаконено с документи. Хората първо са свършили част от работата (трудили са се месец и половина) и после са били назначени.

На 25 октомври тази година, след като управителният съвет на фирма „Родина“ приема една програма за закриване до края на годината на нерентабилни услуги, е сключен договор с колективна фирма „Типо“ от Несебър. Според него ОФ „Родина“ отдава под наем за неопределен срок своя автосервиз с оборудването и резервните части срещу сумата от 200 (двеста) лева месечно. Договорът предвижда и някои други облаги на ОФ „Родина“ – обслужване на личните автомобили на служителите на фирмата с предимство, снабдяването на служебните автомобили с гуми, доставка на 2 броя лекотоварни коли. А КФ „Типо“ се задължава да стопанисва добре сервиза. В интерес на истината, договорът е съставен в съответствие с действуващите закони. Без да оспорвам неговата юридическа страна, ще си позволя да коментирам някои точки. Най-напред – сумата, за която е даден под наем. Да оставим настрана перспективите и очакваното увеличение на цените на този вид услуга и на резервните части. Нека сравним наема с досегашната печалба на автосервиза. Според досега работещите всеки месец той е носил на ОФ „Родина“ средно по 1200 лв.

При това положение не е нужно човек да бъде експерт, за да разбере, че 200 лв. месечен наем е символична цена, която превръща цялата операция едва ли не в поднасяне на коледен подарък. В такъв случай съвсем редно е да се зададе въпросът. Кой има полза, кой печели и кой губи? Възникват и други въпроси, разбира се. Спазвайки юридическата страна на нещата, кой и по какви съображения е решил да даде общинска база под наем на фирма от друга община? Въпреки че не е предвидено в закона, не беше ли по-редно операцията да бъде предложена най-напред на работещите в сервиза? Да си припомним само и това, че всеки ден в Стара Загора без работа остават десетки старозагорци. Обясненията на директора на ОФ „Родина“ не внасят яснота в объркания ред на частичната ликвидация и отдаването под наем на обекта. Вместо да разговаряме по принцип, г-н Иванов се позова на констатирани нарушения от страна на бившия персонал на сервиза и на интересите на фирмата. Според г-н Иванов досегашните работници са допуснали над 140 нарушения и около 4 700 лева загуба за деветмесечието на годината. Да, досегашният персонал е допуснал нарушения. Никой не го скри. Но това в никакъв случай не може да бъде смятано за аргументация на решението, автосервизът да се даде под наем за 200 лв. на фирма от Несебър. А и някои точки в договора (за предимството при обслужване на служители на фирмата, за гумите и пр.) превръщат документа в… пазарлък. И така, ето един случай, в който законът е спазен. Но последиците за хората и за общината са отрицателни засега. Къде е и моралът в цялата история? Ето един почти излишен въпрос, защото когато се говори за бизнес… за всичко друго се мълчи. Аз, който не съм специалист, адресирам всички тези въпроси до временния изпълнителен комитет на ОбНС с молбата:

. не позволявайте (дори при спазване на законите) някой да прави последни подаръци от общинската хазна и за нейна сметка;
. дори изправени пред необходимостта да се уволняват работници и специалисти, не забравяйте, че всичко трябва да има и морално покритие.
Това е. Знам че договорът едва ли ще бъде оспорен – няма юридически основания за това. Който е излъган – си е негов проблем.
Лъчезар ЛАЗАРОВ