Държавна опера-Стара Загора открива утре новия си сезон с „Атила“ на Джузепе Верди.
„Атила“ (на италиански: Attila) е опера в пролог и 3 действия от бележития италиански композитор Джузепе Верди от 1846 г. Посветена е на нашествието в Италия и нейното опустошаване от хуните начело с вожда им Атила в средата на 5 век.
С „Атила“ открива новия си сезон Старозагорската опера в петък
Либретото, основаващо се на пиесата „Атила, крал на хуните“ (Attila, Konig der Hunnen) от Захариас Вернер (Zacharias Werner), е написано от Темистокъл Солера (Temistocle Solera) и Франческо Мария Пиаве (Francesco Maria Piave).
„Атила“ на старозагорска сцена. 250 костюма, пищен декор, най-модерни технологии
Отначало Верди поръчва либретото на Ф. М. Пиаве, но не го одобрява и възлага задачата на Т. Солера. Все пак се връща към Пиаве за текста трето действие.
Премиерата на операта е в оперния театър „Ла Фениче“ (La Fenice, „Феникс“) във Венеция на 17 март 1846 г. След световната премиера във Венеция за първи път в чужбина операта е поставена в Лондон (1848) и Ню Йорк (1850).
Припомняме си вердиевата „Атила“
Арията с героичното решение на Енцио във второ действие „Моят жребий е хвърлен“ (E’ gettata la mia sorte) се приема с овации и прославя още по времето на композитора в контекста на приемането на либерална конституция от Фердинанд II, крал на двете Сицилии.
Коментари от онова време възхваляват творбата като подходяща за „политическо образование на народа“, докато други обратно критикуват операта като „тевтонска“ по природа.