2 процента е по-ниска безработицата в област Стара Загора

По данни от административната статистика на Агенция по заетостта през месец март в Бюрата по труда на област Стара Загора са се регистрирали 8894 безработни и равнището на безработица е 6,0 на сто, с 2,0 процентни пункта по-ниско от стойността на показателя за страната, съобщават от Дирекция „Бюро по труда“ – Стара Загора.

Спрямо предходния месец, равнището на безработица е намаляло с 0,2 процентни пункта.

Регистрираните безработни са намалели с 242 човека.

Най-ниска е безработица в община Стара Загора – 3,3 на сто, а с най-висока е в община Николаево – 53,7%.

Регистрираните безработни в Дирекция „Бюро по труда” Стара Загора през месец март също намаляват. Общият им брой достигна 2659. Равнището на безработица е 3,4 на сто и намалява спрямо предходния февруари с 0,2 процентни пункта. Намалението в общия брой на регистрираните безработни спрямо предходния месец е със 156 души. По общини стойността на показателя е съответно: община Стара Загора – регистрирани безработни 2604, равнище на безработица – 3,3 на сто; община Опан – регистрирани безработни 55, равнище на безработица – 8,7 на сто.

Най-голяма безработица се запазва сред жените – 1529 (57,5 на сто). Сравнението с предходния февруари показва увеличение с 0,3 процентни пункта. Най-висок остава относителният дял на жените специалисти – 43,8 на сто през март, 44,9 на сто са били миналия февруари.

Намаляват безработните в младежка възраст (317 през месец март, 334 предходния февруари). Сред тях преобладават безработните на възраст 25-29 години – 231, или 72,9 на сто от всички младежи, регистрирани в отчетния месец.

Месечният брой на безработните в активна трудоспособна възраст е 1360, с 6,3 на сто по-малко от регистрираните на възраст 30-50 години през февруари. Намалява месечният брой на безработните над 50 години – 982 в отчетния месец, 1030 през месец февруари.

С 8,5 на сто нарастват новорегистрираните безработни (459 през месец март, 423 предходния февруари), като 288 (62,7 на сто) са освободени от частния сектор. Най-много продължават да са новорегистрираните безработни от сектор услуги – 186, индустрия – 126 и търговия – 70.

Прeз месец март в Бюрото по труда – Стара Загора са обявени 367 работни места. Заявените работни места на първичния пазар са 319, това е с 19,4 процента по-малко спрямо предходния февруари.

Частният сектор е заявил 221 места – 60,2 на сто от местата. Делът му намалява от 64,1 на сто през февруари до 60,2 на сто от вакантните длъжности през март.

328 – 89,3 на сто от заявените работни места са за безработни без квалификация.

По програми за заетост и обучение през март са обявени 48 работни места: 19 по национални програми за заетост, 2 по други програми и 27 по оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”.

Безработните постъпили на работа в отчетния месец са 400, жените – 209, младежите – 93, продължително безработните – 31, безработните с намалена работоспособност – 9.

В резултат на провежданата активна политика, намалява средномесечният брой на регистрираните безработни в почти всички групи в неравностойно положение.

По програми за обучение и заетост през месец март работят 78 безработни.

Национална програма „Асистенти на хора с увреждания” се реализира с цел предоставяне на грижи в семейна среда на хора с трайни увреждания или тежко болни самотни хора, чрез осигуряване на заетост за безработни с качества и опит като лични асистенти. В отчетния месец по програмата не работят безработни.

Съществуват и други програми, по които Бюрото по труда има сключени договори с работодатели и те успешно се изпълняват:

За да се осигурят възможности за придобиване на трудов стаж от младежи, завършили висше образование и да се улесни прехода между образование и заетост, се реализира програма „Старт на кариерата“. С осигурена заетост по програмата в отчетния месец са 12 безработни младежи.

Програма „Мелпомена“ осигурява заетост на безработни със специфични умения и опит в театралното и оперното изкуство. През месец март по програмата работят 10 безработни.

Не отслабва интересът на работодателите към Националната програма за заетост и професионално обучение на хора с трайни увреждания. Причините за това са две:

– увеличаващ се брой на регистрираните безработни с трайни увреждания;

– финансиране със средства от държавния бюджет на разкритите за срок от 24 месеца работни места. През месец март по програмата работят 18 безработни с трайно намалена работоспособност.

По национална програма „Активиране на неактивни лица” в дирекцията работят един психолог, 1 мениджър на случай и 1 младежки медиатор. В резултат от реализацията на дейностите по програмата, 2 неактивни лица са се регистрирали през отчетния месец като безработни.

Национална програма „Помощ за пенсиониране” е предназначена за безработни, на които не достигат до 24 месеца възраст за придобиване право на пенсия по чл.68, ал.1 от Кодекса за социално осигуряване. През март по програмата работят 5 безработни.

Основна цел на Програмата за обучение и заетост на продължително безработни лица е повишаване пригодността за заетост на продължително безработните, чрез включването им в обучения за професионална квалификация и субсидирана заетост. В отчетния месец по програмата работят 17 безработни.

Регионалната програма осигурява заетост до 6 месеца на безработни в дейности по почистване, поддържане и озеленяване на паркове, зелени площи, площади, гробищни паркове. През месец март по програмата работят 18 безработни.

По мерки за заетост работят 25 безработни. Насърчителните мерки за заетост са насочени към работодатели, които разкриват работни места и наемат на тях безработни от застрашените целеви групи на пазара на труда.

– По мярката за насърчаване на заетостта на младежи до 29 години през март работят 15 безработни.

– По мярката за първите пет разкрити места от работодатели – микро предприятия работят 5 безработни.

– По мярката за насърчаване на заетостта за самотни родители или осиновители с деца до 5-годишна възраст, работи една самотна майка.

– По мярката за насърчаване на заетостта е за безработни над 50 годишна възраст -2 безработни.

– По мярката насърчаване на заетостта за продължително безработни лица през март работят 2 човека.

Реализация на схеми по оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”

1. Схема BGО5М90PO01-1.2014.001 – проект „Младежка заетост” осигурява възможност на работодателите да наемат младежи в две направления: стажуване и обучение по време на работа. Проектът стартира през месец септември 2014 година. Подадените заявки от работодатели са 236. Заявените работни места – 783, а включените в заетост безработни младежи – 166.

2. Схема BGО5М90PO01-1-005-0001 проект „Обучения и заетост за младите хора” се реализира с цел обучение с ваучери и включване на безработни младежи до 29 годишна възраст в заетост. За директна заетост заявките от работодатели са 42, разкритите работни места – 122, а включените в заетост безработни младежи – 38.

3. Схема BGО5М90PO01-1.010 проект „Обучения и заетост” се реализира с цел обучение и включване в заетост на продължително безработни, лица с основно или по-ниско образование, безработни на възраст над 54 години. Подадените заявки от работодатели са 13, заявените работни места – 53, а включените в заетост – 35.