Снимка: БГНЕС |
От края на миналата година сферата на туризма се движи с ръст от 10% спрямо 2019 г. Предпандемичната година се явява до момента по-слаба от 2023 г., която се очертава като една рекордна година. Големите ръстове са в така наречените културен туризъм – градска и историческа среда и балнео спа и уелнес туризъм като 24 млн. са пътуванията на българите вътре в България, а активно пътуващите в страната са около 3,5 млн. души. Това коментира Румен Драганов от Институт за анализи и оценки в туризма пред Bloomberg.
По време на пандемията, хората спряха да пътуват, но с премахването на ограниченията те сложиха и край на тази тенденция. Инфлацията също допринася за ръста в туризма – хората осъзнават, че парите им се обезценяват и предпочитат да пътуват, отколкото времето да ги „изяде“. Сега пътуванията са много интензивни по целия свят и летищата са пълни. Традиционните почивки станаха къси в рамките от 3 до 5 дни.
Миналата година нямахме чартърен туризъм от Германия, но тази година до голяма степен възстановяваме чартърния пазар. Също така имаме много туристи от Италия, Испания, Австрия и други европейски страни, а извън Европа – Израел. Това което налагаме сега е т.н. когнитивен анализ на туризма, за да покажем, че един турист, който е пристигнал в България има различни интереси и може да подобри местните икономики в дълбочина, което е водещо в сферата, каза още Драганов.
Повече от интервюто с Румен Драганов може да прочетете на bloombergtv.bg.