Съветите на ендокринолога: „Диригентът на тялото“ е щитовидната жлеза

Лекуват неправилно щитовидната жлеза! 
Повечето болести се появяват именно заради проблеми с този орган, наричан “диригента на тялото” От щитовидната жлеза зависят много функции на организма. Повечето от нас дори не подозират за тези зависимости, а и не всички доктори ги отчитат при лечението на пациентите си.

Каква е връзката на нашите органи с щитовидната жлеза? Как да се грижим за нея, за да победим болестта? На тези и други въпроси отговаря д-р Добринка Атанасова, ендокринолог:

[ad id=“225664″]

Д-р Атанасова, кои са общоприетите методи за лечение на щитовидната жлеза?
– Много от нарушенията в организма ни по един или друг начин са свързани със заболявания на щитовидната жлеза. Но при лечението обикновено се използват или лекарства, които потискат дейността на жлезата, или същите тези хормони, които тя не успява да произведе. В резултат на това самата щитовидна жлеза, на принципа на обратната връзка, спира да произвежда необходимите хормони и започва бавно да угасва. Често дозите на хормоните надвишават дневната норма – това напълно блокира работата на щитовидната жлеза. Причините за възникване на нарушения в работата са различни, но лечението е винаги едно и също. Вземете например тиреоидита на Хашимото. Има медицинско становище, че болестта не се лекува, тя е като фон, на който се развиват едни или други заболявания. Ако се наложи, започваме да даваме хормони и въпросът е приключен. От този подход се пораждат много проблеми.

[ad id=“263680″]

– Какви проблеми?
– Щитовидната жлеза е орган, който регулира всички функции на организма и органите чрез хормоните. Ето защо нарушенията в работата водят до проблеми във всички системи. Например от страна на сърцето – тежка дистрофия, инфаркт, предсърдно мъждене. Освен това щитовидната жлеза регулира цялата полова система Но когато стане ясно, че количеството на половите хормони е в приемливи граници, вече не се обръща повече внимание на щитовидната жлеза. Лечението на безплодието започва с прилагането на полови хормони, без да се отчита фактът, че именно автоимунните заболявания на щитовидната жлеза често предизвикват безплодие и полови болести. Щитовидната жлеза регулира състоянието на стомашно-чревния тракт, влияе на киселинността при стомашна язва и язва на дванадесетопръстника, върху работата на цялата ни ензимна система и общата обмяна на веществата. Например при повишена функция на жлезата можете да ядете колкото си искате, но въпреки това ще отслабвате. А при понижена функция човек може да не сложи нищо в устата си, но да трупа килограми, защото се развива така нареченият лигавичен оток.

[ad id=“236999″]

– Разкажете ни нещо повече за автоимунния тиреоидит.
– Представите за това заболяване в нашата медицина са доста размити. Хормоналната терапия е напълно неефикасна. Понякога дори се случва и така, че нивото на хормони на щитовидната жлеза е в нормални граници, а нивото на антителата към нея е много високо. Т.е. функционално жлезата се справя, но в организма протича активен възпалителен процес с автоимунен характер, което води до сериозни нарушения на щитовидната жлеза. А това, от своя страна, води до развитието на заболявания на други органи и системи. Ние успяхме да разберем причините за възникването на автоимунния тиреоидит и разработихме методи за неговото лечение. Причината е в присъствието на огнища на инфекция. Почти винаги в това състояние може да се открие наличието на вируса на херпеса или цитомегаловирус. По наше мнение именно те почти в 100% от случаите са основната причина за автоимунните заболявания на щитовидната жлеза. И успехите в лечението на автоимунния тиреоидит потвърждават наличието на такава връзка.

[ad id=“237001″]

– Как протича лечението? С антивирусни лекарства?
– Не. Не е възможно понижаване нивото на антителата 60 пъти с антивирусни лекарства. Има друг подход: да се възстанови работата на имунната система срещу тези вируси, а след това в повечето случаи тя се справя сама с проблема. Това изисква много широко въздействие. Освен имунната, организмът може да има и други защитни системи, за които ние дори не предполагаме. Прилагайки методи, чиято полза е доказана в дългогодишната практика, ние се опитваме да въздействаме едновременно на всички защитни системи – и те започват да работят. Тези методи се свеждат до изхвърлянето на токсините от организма и настройване на системите му за вътрешна регулация, управляващи отделните органи и структури. Използването на биологично-активни добавки дава на тялото липсващия “материал” за синтеза на необходимите за него хормони, ензими и други вещества. В резултат на това организмът започва да работи активно и сам се справя със заболяването.

[ad id=“238430″]

– Към кои други заболявания трябва да се промени подходът, за да бъде успешно и лечението?
– Вземете например камъните в бъбреците и жлъчката. Никой не отчита, че тези заболявания са свързани със състоянието на щитовидната жлеза и паращитовидните жлези – четири малки жлези, които са разположени директно върху нея и при нарушения в нея също страдат. А тяхната основна задача е да регулират метаболизма на калция. При холелитиаза често се налага да се отстранява жлъчният мехур и лекарите си мислят, че са решили проблема. А жлъчният мехур е просто мястото, където се складират камъните. Всъщност причината е в нарушаване работата на паращитовидните жлези. Остеопорозата, болките ниско в гърба (остеохондроза) също са свързани с тази причина, защото обикновено са придружени от нарушения в натрупването на калций в костите. Когато производството на хормоните на щитовидната жлеза е нарушено, калцият започва да се отлага до костите, а в самите тях не може да достигне. Ясно е, че лечението с обичайните методи не води до желания резултат. Между другото, дори и заболявания като възли, кисти и грануломи също са зависими от функцията на щитовидната жлеза От гледна точка на екологичната медицина всяка промяна в организма е адаптивна реакция, дори и ако не ни харесва изобщо. Организмът се опитва да се справи сам. Трябва просто да му се помогне!

[ad id=“225664″]

– Какво бихте препоръчали на нашите читатели?
– На първо място, най-малко веднъж годишно отидете на лекар, който може да ви обясни къде се крият корените на проблемите ви. След това трябва да изчистите черния си дроб от излишъка на жлъчка, който отделя и натрупва големи количества от нея при преяждане, стрес и по други причини. Ако не се храним повече от пет часа, жлъчката застоява. А трябва на всеки 4-5 часа да се яде нещо, за да се осигури оттичането . Ако не се придържате към това правило, жлъчката застоява – а организмът произвежда средно по 2.5 литра! Водата се засмуква обратно в кръвта, а жлъчката се сгъстява. В това състояние тя не може да премахне токсините от черния дроб. Заедно с това се влошава храносмилането, тъй като задължение на жлъчката е да активира ензимите в червата.

[ad id=“263680″]

– Как да прочистим черния си дроб правилно?
– Сутрин, на празен стомах изпийте жлъчегонно средство – билки или само растително масло, но задължително топли. Не ви препоръчвам да приемате големи дози: достатъчни са само 1-2 супени лъжици масло, и по-добре – през ден. Ние сме устроени така, че токсините по естествен начин се освобождават само с мазнините. Както казах, растителното масло трябва да е загрято. За да направите това, потопете лъжицата за 10-15 секунди в гореща вода, след което налейте маслото в нея и я изпийте. Тази процедура гарантира нормалната работа на червата и е много по-ефикасна от захарното цвекло или сините сливи. С помощта на маслото стимулираме работата на черния дроб и чрез него – работата на дебелото черво. Но първо се уверете, че здравословното ви състояние е добро и не страдате от камъни в жлъчката, в противен случай може да предизвикате някои нежелани ситуации.

[ad id=“236993″]

– Какво да направим, ако страдаме от дисбактериоза?
– Може да се използват сорбенти и някои билки, като например живовляк. Сорбентите разтоварват червата от излишните газове, от натрупаните токсини, от патогенните микроби. Но такава корекция на чревната микрофлора няма да е кой знае колко ефикасна, ако имате повишена или понижена киселинност на стомашно-чревния тракт. Затова е безсмислено да лекувате дисбактериозата чрез въвеждането на полезни бактерии – преди това трябва да хармонизирате чревната среда, а след това и добрите бактерии, които ще въведем допълнително, ще могат да ви помогнат.

[ad id=“236999″]

– Как се отнасяте към гладуването като метод на лечение?
– Не го препоръчвам. Защо човек отслабва при гладуване? По време на стрес се активират жлезите с вътрешна секреция, най-вече – щитовидната, започва интензивна обмяна на веществата. След като са гладували, хората казват: “Един месец гладувах и всичко беше наред, но след това отново напълнях”. А механизмът е прост: след гладуването наплашеният организъм активно трупа в запас мазнини – основният източник на енергия. Освен това гладуването може да доведе до сериозни проблеми. Липсата на храна, на първо място, предизвиква застой на жлъчката. Второ, дразни се задстомашната жлеза, при което се произвежда ту много, ту твърде малко инсулин. Развиват се депресия, скръб, емоционална нестабилност и т.н.

Източник: blitz.bg