237 лева отгоре към депутатските заплати…

През четвъртото тримесечие на 2017 г. спрямо същия период на предходната година средната месечна работна заплата в обществения сектор нараства с 10.2%. Това съобщиха от Националния статистически институт.

[ad id=“263680″]

Данните сочат, че през четвъртото тримесечие на 2017 г. сумата е била 1138 лв.

По правилник народните представители получават основно месечно възнаграждение, равно на три средномесечни заплати на наетите лица по трудово и служебно правоотношение в обществения сектор, съобразно данни на НСИ. Основното месечно възнаграждение се преизчислява всяко тримесечие, като се взема предвид средномесечната работна заплата за последния месец от предходното тримесечие, обяснява „Труд“.

[ad id=“225664″]

За декември 2017 г. сумата е най-висока от тримесечието – 1180 лв. Това означава, че основната депутатска заплата е станала 3400 лв. За септември 2017 г. сумата е била 1081 лв., тоест увеличението е с 237 лв.

Председателят на Народното събрание получава месечно възнаграждение с 55 на сто по-високо от основното месечно възнаграждение, заместник-председателите – с 45 на сто, председателите на парламентарните комисии и председателите на парламентарните групи – с 35 на сто, заместник-председателите на комисии – с 25 на сто, членовете на постоянна комисия – с 15 на сто, и секретарите на Народното събрание – с 10 на сто.

Към основните месечни възнаграждения се начисляват допълнителни месечни възнаграждения за трудов стаж и професионален опит – 1 на сто за всяка прослужена година, за научна степен „доктор“ – 10 на сто,  за „доктор на науките“ – 15 на сто.

От начислените възнаграждения се правят удръжки за сметка на осигурените лица за осигурителни вноски по Кодекса за социално осигуряване, Закона за здравно осигуряване, за данък съгласно Закона за данъците върху доходите на физическите лица, за други удръжки, определени със закон, както и удръжките за отсъствия.