26 проекта за 58 млн. лв. ще създават мост между университетите и фирмите

26 проекта за 58 млн. лв. ще създават мост между университетите и фирмите

Европа ще съфинансира 26 проекта на обща стойност 58 млн. лева по процедура „Подкрепа за развитие на проектна докторантура“ на Програма „Образование“ 2021-2027. Те се съфинансират от Европейския социален фонд плюс, изпълнението на проектите ще продължи до 2029 година.

В тях си партнират 30 висши училища и научни организации, като се очаква около 500 докторанти да получат подкрепа.

„Те са насочени към енергетика, транспорт, математика, информатика, химия, морско дело, медицина, биотехнологии, практически всички области, включително хуманитарни и обществени науки са включени в проектите. Стремим се да покрием нуждите на цялото общество. Това е първата конкурентна процедура, по която се финансират такива проекти. Идеята в случая е да се доближи докторантурата до нуждите на обществото, на индустрията, също така и на научните изследвания“, каза изпълнителният директор на ИА „Програма за образование“ проф. Георги Вайсилов.

Партньор по проекта е университет „Проф. д-р Асен Златаров“ – Бургас.

„Няколко са областите на знанието, в които са проектните докторанти. На първо място в областта на природните науки. На второ място в инженерни специалности и на трето, но не на последно място – в областта на екологията“, поясни проф. Иванка Станкова от ЮЗУ.

„Като ВУЗ считаме, че именно този тип проекти могат да подобрят практико-приложната същност на научните изследвания, да увеличат интереса на младите хора към научните изследвания, по-конкретно за развитие на много добре структурирани и конкурентни научни изследвания в различни области“, заяви ректорът на ЮЗУ проф. Николай Марин.

130 са асоциираните партньори по проектите, а целта е да се създаде мост между университетите и фирмите.

„Преимуществото на тези докторантури, от една страна, е освен обвързването с конкретно приложения и съответно работно място на докторанта, е и обвързването с по-високо заплащане, което в момента ще бъде с около 20% по-високо от докторантурите в държавна поръчка. Освен това докторантите ще бъдат назначени на трудов договор, така че ще получават и съответния осигурителен стаж. Предвиждаме докторантите да бъдат назначени и на по-малък брой часове, така че да могат, ако е подходящо за конкретната докторантура, да работят и на съответното място, където се предвижда след това да преминат на работа“, каза още проф. Вайсилов.

„Очакваме, на първо място, да дойдат хора от практиката, които биха желали да си повишат квалификацията“, сподели проф. Станкова.

Според проф. Георги Вайсилов обучението на докторанти е основен стълб в подобряването на образованието.

„Броят на докторантите е много по-малък, отколкото е необходим за страната. От една страна няма достатъчно докторанти за научните организации, за висшите училища, но по-сложното е как тези докторанти, които са вече на най-високото ниво на обучение във висшето образование, могат да се интегрират в бизнеса, тъй като съвременните иновации изискват наистина високо ниво на подготовка и именно докторантурата е тази, която може да им го осигури“, подчерта проф. Вайсилов.

Вижте повече в репортажа

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

https://www.dnes.bg/