26 старозагорски съветници решиха – 9 декара гора край Богородична стъпка стават вилно селище

26 старозагорски съветници решиха – 9 декара гора край Богородична стъпка стават вилно селище

Декларации, спорове и повече от 90 точки белязаха днешното заседание на местния парламент

Общински съвет Стара Загора днес повторно подкрепи частен терен от 9 декара край Богородична стъпка на Баните да бъде превърнат във вилно селище. При необходими 26 гласа, точно 26 съветници препотвърдиха изменението на действащия Общ устройствен план. До повторното гласуване се стигна, след като предходното решение на местния парламент беше върнато от областния управител Ива Радев. В мотивите си тя посочва, че смяната на предназначението на частния имот в местността „Хамбар тепе“ в землището на село Сулица от зона за залесяване в такава за жилищно строителство е нарушение на Закона за устройство на територията.

За терена в Община Стара Загора е постъпило заявление за изграждане на вилно селище от Венцислав Драганов, управител на фирма „Тема“ ООД, известен сред местната общност като „приятеля на Масларова“ покрай делото с бившата министърка на МТСП по реконструкцията на Центъра за комплексни социални услуги.

Точката предизвика разгорещени дебати на два пъти в хода на днешното редовно заседание на местния парламент. Още в самото начало на сесията Димитър Чорбаджиев от ПП-ДБ предложи точката да бъде поставена като първа в дневния ред. Това предизвика серия от разисквания и спорове, но впоследствие мнозинството не подкрепи предложението. Така гласуването остана за самия на край на сесията.

Групите на „Възраждане“ и „Продължаваме промяната – Демократична България“ настояха местният парламент да отмени своето решение и призоваха своите колеги да се съобразят с обществения интерес за сметка на частен такъв. „Ще бъде срамно, ако отново прегласувате това инвестиционно намерение“, обърна се към своите колеги Чорбаджиев. Срещу аргументите на опозицията реагира Стефан Анков от ГЕРБ. „Общественият интерес е последното, от което се вълнуват онези, които се опитват да създадат усещане, че в това решение има голям проблем. Съществен проблем няма. Тук става въпрос за частен имот, който дори не попада в урбанизирана територия. Някой иска да накърни частната собственост, която е неприкосновена“, заяви Анков. Срещу изказвания на групата на „Възраждане“ по темата възрази и Янко Янков от „Алтернативата на гражданите – ВМРО“. По думите му областният управител незаконно е върнал решението на Общинския съвет под натиска на общественото мнение. Янков подчерта, че крайното решение ще бъде на Административния съд. „Развивайки се, градът неминуемо трябва да се разширява“, заяви преди последвалото гласуване Деян Дяков от „Левицата“ – председател на Комисията по териториално и селищно развитие и транспорт. Той предложи инвеститорът да засади 300 дръвчета, за да бъде запазена гората. Впоследствие съветниците гласуваха първо искането на областния управител за отмяна на решението, но то не събра нужния вот, а впоследствие на ръба мина повторното гласуване за изменение на Общия устройствен план.

Близо 5 часа и половина продължи редовната сесия на Общинския съвет. До рекордното време се стигна в резултат на големия брой проекти за решения – повече от 90, които старейшините трябваше да разгледат, но за продължителността допринесоха и споровете и дебатите, белязали за пореден път заседанието на местния парламент.

Още преди приемането на дневния ред тонът бе зададен от декларация, изчетена от Красимир Червилов от групата на „Алтернативата на гражданите – ВМРО“. Текстът й бе насочен срещу партия „Възраждане“. Червилов обвини представителите на политическата сила в демагогия и токсичност. „Нямате право да говорите за морал“, отсече Червилов. Веднага след това от „Възраждане“ отговориха с настояване в дневния ред на заседанието да влезе точка с проект на декларация от името на партията. В нея съветниците на формацията поставят въпроса за подаване на оставка от страна на председателя на Общинския съвет Ивета Лазарова заради влязлата в сила присъда за купуване на гласове на Янко Янков, с когото тя живее на семейни начала. Впоследствие стана ясно, че предложението не е преминало установените процедури и не може да влезе в дневния ред.

На първо четене бяха приети промените в Наредбата за администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на община Стара Загора. С нея се въвежда двойно увеличение в цената за паркиране в „Зелената зона“ на града. Беше поставен въпросът за осигуряването на възможност за заплащане на 30-минутен престой чрез изпращане на SMS. Деян Дяков от „Левицата“ призова общинска администрация да ремонтира станциите, издаващи хартиени талони за паркиране. В отговор секретарят на Общината Делян Иванов посочи, че се извършва фискализация на машините от НАП. Промените в Наредбата въвеждат също такса от 100 лева месечно за ползване на новоизграденото общежитие към ПГ по компютърни науки и математически анализи „Проф. Минко Балкански“. Предлага се и въвеждане на цена за услуга при посещение на образователна лекция в Планетариума, както и повишаване с шест лева на таксата за един ден престой на ученик в почивната станция на Каваците.

Сериозна полемика създаде докладът за изпълнение на Общия устройствен план на Общината. С различни обструкции срещу документа, изготвен от арх. Мартин Паскалев, се обявиха от БСП, „Народен съюз“ и „Възраждане“, а Янко Янков от „Алтернативата на гражданите – ВМРО“ обвини своите колеги в некомпетентност по темата. Впоследствие докладът беше приет с мнозинство.

На първо четене бяха приети промени в Правилника за предоставяне на финансова помощ в полза на физически лица на територията на община Стара Загора. Приет беше и Правилник на програма „Култура“ на Община Стара Загора за финансиране на събития и проекти в областта на изкуствата и културата.

Гласувана беше и 300 000 лв. финансова помощ за закъсалото общинско дружество „Мересев“.

Живко ИВАНОВ

Публикувано с изричното съгласие на https://starozagorskinovini.com/ .