„Ако договор между две частни фирми не се изпълнява от едната, с тези промени по този въпрос може да бъде сезирана прокуратурата, това е неприемливо“, смята председателят на икономическата комисия
[ad id=“225664″]
„Губим от несъбрано ДДС по около 500 милиона лева в последните 18 години, както показват данните на НАП.“ Това каза в ефира на Нова телевизия депутатът от левицата Петър Кънев, който е председател на икономическата комисия в парламента. „Този данък е основно перо в бюджета, данъчните трябва да направят анализ и да се види къде са отишли тези пари“, посочи той.
„От 2000-та до 2017-а година държавата е „пропуснала“ пари, които се равняват на бюджета за образование за 4 години“, заяви депутатът.
Повод за думите му стана доклад на НАП, според който в посочения период държавата не е събрала 16 милиарда лева от ДДС, както и 5,8 милиарда лева от влезли в сила ревизионни актове.
[ad id=“263680″]
„Това са напълно отписани пари. Излиза, че това са някъде под половин милион годишно. На пръв поглед сумата е огромна, защото се равнява на бюджета за образование за 4 години”, категоричен беше Кънев. Той припомни думите на икономическия министър Владислав Горанов, че годишно само от горива не се събират около 1 милиард.
Кънев коментира и оттеглените от ГЕРБ промени в Наказателния кодекс за криминализиране на търговски отношения между частни фирми. Според него, с това си предложение ГЕРБ са „настъпили мотиката и затова са изтеглили закопроекта от пленарната зала“.
[ad id=“236993″]
„Ако договор между две частни фирми не се изпълнява от едната, с тези промени по този въпрос може да бъде сезирана прокуратурата, това е неприемливо. Не може тази угроза да виси над 480 000 фирми, регистрирани у нас“, каза Кънев.
„Българският бизнес вече не вярва на обещания. Истината е, че се криминализират търговските отношения между частни търговски субекти” посочи народният представител от „БСП за България“. Според Петър Кънев, ако внесените от ГЕРБ промени в Наказателния кодекс не бяха оттеглени, щеше да се криминализират търговски отношения между частни фирми. Така щеше да има опасност в отношенията между две търговски фирми, във всеки един момент, да може да се използва Наказателният кодекс и те да бъдат преследвани.
[ad id=“236999″]
Кънев обясни, че това може да се случи и само заради неизпълнение на елементарен договор, като прокуратурата ще може да повдигне обвинение на фирмата. „Има непрофесионализъм, недоглеждане и подценяване. ГЕРБ се самозабравиха заради властта”, коментира председателят на икономическата комисия в парламента.
Петър Кънев бе категоричен, че този път Брюксел няма нищо общо с това. „Става въпрос за поредното измиване на ръце, за да се покаже, че сме се борили с корупцията”, обясни Кънев. По думите му нито в един от мониторинговите доклади на ЕС за България през 2015, 2016 и 2017 г. няма препоръки за корупция в частния сектор.
[ad id=“237001″]
Натискът върху малките фирми в България е голям, категоричен е Кънев.
„За 18 години, 16 милиарда лева и онези близо 6 милиарда несъбираеми задължения към хазната са много пари, които не са влезли в държавата, защото не са събрани”. Това заяви народният представител от „БСП за България” Петър Кънев по повод излезлия доклад на НАП за задълженията към държавата. Той обясни, че годишно, само от горивата, не се събират около милиард лева ДДС.
[ad id=“238430″]
„Това е много несправедливо, защото натискът върху малките фирми да се издължава ДДС е много голям, а големите играчи излизат сухи”, обясни той. Според Кънев НАП и Министерство на финансите трябва да се питат- къде са тези пари. По думите му е нужно да се направи регистър, за да е ясно къде са тези пари.