3 съвета за металдетектинг на плажа

3 съвета за металдетектинг на плажа

Лятото край морето е мястото, където плажуват хиляди хора от различни места на страната и чужбина. Носят със себе си багажи и други вещи, част от които всекидневно се губят в пясъка и плажът се превръща в “златна мина” за любителите и напредналите в металдетектинга хора. Максимален резултат може да се постигне само ако се действа правилно и по-долу от онлайн магазин iShop.bg споделят 3 основни съвета за търсене.

Законно ли е практикуването на металдетектинг на плажа

Сред много иманяри се върти въпросът относно легитимността от практикуването на металдетектинг на плажа. До момента липсва закон, регламентиращ определени правила за плажно търсене. Не би следвало да имате проблем с практикуването на хобито си или да се криете от някого. Подобна дейност дори е в помощ на концесионерите, тъй като с намирането на различни метални предмети и тяхното събиране, вие сте в помощ при почистването на пясъка.

Съществува и вариант, в който имате право да практикувате металдетектинг на общински плаж, но не и на частни имоти. В последния случай трябва да получите разрешение в писмен вид от собственика на имота. Не можете да практикувате металдетектинг в близост до исторически и защитени археологически зони.

Какво можете да намерите на плажа

Обитаваната от много хора плажна ивица е изпълнена с всякакви метални елементи, като по-голямата част от тях са непотребни и предназначени за изхвърляне. Сред тях, малка част от общото количество са ценни и подходящи за съхранение. В повечето случаи металдетектинга на плажа дава капачки от бира и от кенчета. Често се намират ключове, копчета, игли и всякакви подобни по-едри и дребни метални предмети.

При по-упорито търсене и добра дискриминация на металотърсача е възможно намирането и на заслужаващи внимание вещи. Такива са различни монети и парични валути, обеци, гривни и други скъпоценни накити.

3 съвета за най-добри резултати при металдетектинг на плажа

Никой не бива да си мисли, че с отиването на плажа ще се върне с торби скъпоценности. На първо място, вие не сте единствен, който извършва подобно търсене. На второ място, трябва да притежавате нужния инструментариум: лопата, съд за събиране на находките, при необходимост и пинпойнтер. Ето и трите основни съвета, които от онлайн магазин iShop.bg дават за максимална ефективност:

  1. Най-доброто време на денонощието за металдетектинг е рано сутрин или късно вечер, когато вече липсват посетители. Подходящото време на годината е при откриването и закриването на отпускарския сезон.
  2. Задължително използвайте слушалки и добър модел металотърсач, който има чувствителна дискриминация и позволява търсене в мокър и сух пясък, както и във водата. Препоръчва се да има способност за търсене на дълбочина поне един метър и разнообразна програма от настройки. Слушалките са необходими, тъй като на подобни места обичайно е шумно и бихте изпуснали важен сигнал при откриване на скъпоценна находка.
  3. Не пропускайте търсенето след отлив, силно вълнение и след буря. Водата изхвърля на брега бижута и различни дребни скъпоценности, които преди това са изгубени във водата. Възползвайте се от възможността за откриване на ценни находки след уикенда, когато има най-много хора и вероятността от повече загуби значително нараства.

При практикуване на металдетектинг, уважавайте личното пространство на плажуващите и не ги притеснявайте с непрекъснатото преминаване покрай тях и с постоянното копаене в пясъка. Отнасяйте се с разбиране и не влизайте в конфликти. Дръжте се така с хората, както бихте очаквали да се отнасят към вас на тяхно място. Много скъпоценности се намират около и в плажните съблекални, където хората се преобличат и често от джобовете им изпадат ценни предмети.

Металотърсачи iShop

Какъв металотърсач да изберем

Плажът е отлично място за металдетектинг. Влажността и солеността са в различна степен, минерализацията е голяма, а металните отломки са навсякъде. Всичко това се оказва проблем за съвременните металотърсачи, така че експертите препоръчват да не използвате евтини уреди, които нямат нужните настройки.

Препоръките са устройството да има естествена влаго и водо защита. Колкото и да сте внимателни, винаги ще се появи неочаквано вълна или човек ще мине с джета покрай вас и ще намокри електрониката. Ако такава защита липсва, погрижете се да я осигурите чрез поставяне на уреда в найлонов калъф или друго.

Притежанието и използването на самия уред не е достатъчно. Необходими са и подходящите инструменти. Препоръчва се задължително използване на ръкавици, тъй като вероятността от попадане на стъклени или метални режещи отломки в пясъка е голяма. За копаене използвайте пластмасова лопатка за пясък. Тя е най-подходяща, тъй като не е трудно разкопаването на подобна почва. Наличието на перфориран съд с множество отвори позволява лесното загрибане и пресяване за извличане на различни дребни предмети.