В последния ден на октомври Общинският съвет във Варна оряза част от правомощията на кмета на града Благомир Коцев – забрани му да преразпределя пари от бюджета, който управлява. Съветниците, гласували „за“, казват, че причината са „съмнения за неправомерна дейност“.
Това се случва, след като служебното правителство отпусна 30 милиона лева за довършването на стадион „Варна“. Построяването му започва през далечната 2005 г.
Тогава е създадено дружеството „Спортен комплекс Варна“. В него съакционери са публичната компания „Химимпорт“ с 65% и Община Варна с 35%. „Химимпорт“ е холдингово дружество. Неофициално то е известно като ТИМ.
И до днес обаче стадионът е на етап груб строеж. Въпреки отпуснатите държавни пари сега, не е сигурно, че те ще отидат за довършването им.
Коцев, който беше избран през 2023 г. от листата на ПП-ДБ, поиска гаранции, че парите ще бъдат изразходвани правомерно и стадионът наистина ще бъде достроен. Не ги получи.
Преди обсъждането на точката за стадиона в Общинския съвет във Варна „Възраждане“, ГЕРБ и „Алтернатива на гражданите“ гласуваха да отнемат правото на Коцев да прехвърля пари от едно перо на общинския бюджет в друго без изричното съгласие на съвета.
„В Общинския съвет има коалиция, която отдавна иска да ограничи моите правомощия – Бойко Борисов събра „Възраждане“, ГЕРБ и ТИМ в една група“, каза тогава Коцев и добави, че това е „наказателна акция“ заради исканите от него гаранции за построяването на стадиона.
„Сигурност още няма. Като гледам, вероятно няма и да има“, каза Коцев пред Свободна Европа за това дали средствата ще бъдат изразходвани за това, за което са дадени.
Изпълнител на строежа е строителната компания „Планекс“, също свързвана с ТИМ. Неин бивш съсобственик е настоящият председател на Общинския съвет Христо Димитров, който е част от групата на „Алтернатива на гражданите“. Димитров също гласува за ограничаването на правата на Коцев, но казва, че стадионът не е причината.
„Всъщност едно такова действие не накърнява в никакъв случай дейността на общината, на кмета. Даже по-скоро го предпазва от някакви евентуални грешки, защото отговорността се взима от всички общински съветници“, казва той.
Димитров отрича той или „Алтернатива на гражданите“ да са свързани с ТИМ.
„Всеки от нас има някакви ангажименти, движил е, работил си е някакви въпроси. И това, че някой познава някого от ТИМ… Не виждам проблеми“, казва той.
30 милиона и един стадион
„Стадионът изглежда много добре в сравнение с допреди една година“, казва журналистът от Дневник Спас Спасов. През последната година са построени трибуни. Строежът обаче започва през далечната 2005 г.
Преди това на мястото му в широкия център на града се намира градският стадион „Юрий Гагарин“.
„Той беше в много лошо състояние, но беше голям градски стадион, който може и да можеше по някакъв начин да се възстанови. И под претекста, че трябва да се направи нов стадион, направиха това дружество, което не е публично-частно, а е чисто търговско дружество“, казва Спас Спасов.
Тогава община Варна апортира 136 декара земя, оценена на 14 милиона лева, в общото дружество „Спортен комплекс Варна“. Това се равнява на 35% миноритарен дял, а мажоритарният дял, 65%, се държи от „Химимпорт“, която трябва да внесе 22 милиона лева в срок от две години.
Още в самото начало обаче се появяват проблеми и дълги години строителството не започва. Частната компания обяснява това с липсата на кадастрална скица, инфраструктура, неясна собственост на част от парцелите и др.
През 2015 г. „Химимпорт“ продава 14 декара от тази земя за 18 милиона лева на „Кауфланд България“. През 2017 г. друг парцел, оценен на 3,6 млн. лв., е прехвърлен на строителната компания „Планекс“.
По-късно се оказва, че има и друг проблем – мажоритарният собственик не е задължен да строи стадион. Благомир Коцев казва, че между общината и „Химимпорт“ има единствено сключен дружествен договор, който регулира отношенията между тях.
„С тези 30 милиона отново не е ясно дали те имат задължение да строят стадиона“, казва Коцев.
Свободна Европа изпрати въпроси до „Химимпорт“, но не получи отговор.
Идеята сега е отпуснатите държавни пари да бъдат преведени в целева банкова сметка, която ще е само за изграждането на стадиона. В тази сметка трябва да влезе и финансирането от „Химимпорт“ в размер на 55 милиона лева. По закон това може да се случи в рамките на следващите две години.
Орязването на правомощията
„Смятам, че има категорична връзка между моята позиция за стадиона и наказателната акция, която видяхме с това орязване“, казва Коцев.
Местенето на средства от едно перо на бюджета в друго се налага при спешни ситуации. През последната година това се е случило осем пъти, като парите са били нужни за пътна рехабилитация, за поправяне на покрив, за озеленяване и др. Тези правомощия не са изрично делегирани на кмета. Те са му предоставени от Общинския съвет преди години и сега са отнети.
Предложението е направено от общинския съветник Генадий Атанасов от коалиция „Свобода“. В момента тя е част от най-голямата група във Общинския съвет във Варна – „Алтернативата“. В нея влизат още „Алтернативата на гражданите“ и двама съветници от „Има такъв народ“.
Председателят на Общинския съвет Христо Димитров, който подкрепя предложението, казва, че няма „лично негова причина“ и според него то не е свързано с финансирането на стадиона. Решението му е дошло заради опасения около финансите на общината. Администрацията на кмета обаче казва, че през тази година Община Варна има с 6 млн. лв. повече приходи от миналата година – тоест проблем с финансите няма.
На терена, отреден за стадиона, вече има изградени няколко жилищни блока. Те заобикалят строежа на спортното съоръжение, като вече има внесени документи за още три високи сгради.
Новата коалиция в Общинския съвет
Благомир Коцев е избран за кмет през 2023 г. като кандидат на ПП-ДБ. На втория тур от изборите той се изправи срещу Иван Портних от ГЕРБ. Тогава Коцев беше подкрепен от коалицията „Алтернативата на гражданите“, чийто кандидат-кмет Христо Димитров не получи достатъчно подкрепа.
„Те имаха проблеми с кмета на ГЕРБ (Портних), защото той започна да ги рекетира извънмерно, както се казва. Те започнаха да не могат да си въртят бизнеса, защото корупцията в общината беше стигнала до такива нива, че беше невъзможно да се прави бизнес“, казва Спасов.
Според него в тази коалиция влизат солидни национални бизнеси.
На 5 юни 2024 г., само няколко дни преди предсрочните парламентарни избори от 9 юни, коалицията оттегли доверието си от кмета на града Благомир Коцев. Причината според тях е липса на воля за реформи и експертен капацитет.
„Досега всички кметове на Варна са се радвали на мнозинства, които ги подкрепят. Той [Коцев] е първият, който няма такова зад себе си“, казва Спасов. И добавя, че в началото Коцев е разчитал на „Алтернативата на гражданите“, за чийто основател официално не се знае много и до днес, но неофициално коалицията е свързвана с ТИМ.
Сега Коцев казва, че в Общинския съвет има сформирано ново мнозинство – между ГЕРБ, „Възраждане“, „Алтернативата“ и „Български гласъ“.
„Техният пълзящ съюз се вижда от месеци. Той просто ескалира точно преди изборите, когато се видя, че всъщност са задоволени много от личните интереси на бизнес групите в съвета“, казва той.
Коцев добавя и че Общинският съвет отхвърля и много от другите му инициативи. Христо Димитров обаче казва, че това е въпрос на гледна точка, тъй като хората, които гласуват „против“, казват, че „предпазват кмета“.