Намираме се в поредна COVID вълна, като в София от вчера има и по-строги противоепидемични мерки.
Как се справят медиците в тази ситуация, коментира пред БНР д-р Недялко Калъчев, собственик на една от големите вериги лаборатории.
„С диагностика не обичаме да се занимаваме в нашата република, не ни е любимо да се правят с диагностични неща. Вижте колко ограничения има в първичната помощ за какво ли не. Всичките тези ограничения, които се налагат на личните лекари, рефлектират в това, че получаваме все по-скъпа помощ. Когато личният лекар не може да предпише скенер, трябва да пациентът да мине през една хоспитализация, защото и там има скенер. Това е директно стимулиране на излишна хоспитализация“, коментира Калъчев.
Относно настоящата вълна на Омикрон лекарят отбеляза:
„Аз съм убеден, че сме прехвърлили билото. Няма да имаме изчистване на вариантите, защото лятното движение в Европа е невъобразимо. Лудниците по всички летища и КПП-та, има огромно движение на хора. Да си мислим, че ще изчистим някакъв доминантен вариант, е малко нереалистично.“
Недялко Калъчев прогнозира, че с разсредоточаването на населението „по вили, села, морета“ заболеваемостта ще спадне.
„За хората, които не са коронавирус „девствени“, тоест които имат ваксина или са преболедували, сегашното заразяване с актуалния за момента щам няма да доведе до кой знае какви последствия – имаш сополи, ще кихнеш, малко температура, лека кашлица. Дращене в гърлото. (…) За една седмица приключва цялата драматургия.“
Все още имаме 30% и повече от населението, което не се е срещало с вируса, посочи Калъчев.
„И там са тези, които могат да бъдат с лошата прогноза като степен на протичане на инфекцията, колкото и този вирус да е вече по-ниско патогенен.“.
Д-р Калъчев поясни, че при тях по-малко от 5% са поставените първи дози ваксина и потвърди, че интересът е основно към бустерните дози и ваксини се бракуват постоянно в цялата страна.
„Битката за мисленето на тези хора беше загубена доста отдавна. Теорията на конспирацията победи.“