Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg |
300 особено опасни психичноболни в момента са на свобода у нас, отчитат психиатри. Общият брой на болните с подобни тежки диагнози е около сто и двайсет хиляди души. В огромната си част тези пациенти не се лекуват адекватно, а държавата не може да осигури ефективен контрол за тях извън здравните заведения, твърдят лекари.
За съжаление обществото се прави, че проблемите на психичното здраве не съществуват и държавата ги неглижира, защото те са свързани с по-малко икономически интереси, отколкото в други сектори на политики, включително и в сектора здравеопазването. В тях интересите, включително икономическите и финансовите, са по-ясно изразени“, коментира пред Нова телевизия психиатърът акад. професор д-р Дроздстой Стоянов, член на работната група, изготвила Националната стратегия за психичното здраве на нацията.
Академик Стоянов коментира и как хора с психични проблеми, които са с опасно обществено поведение, трябва да се лекуват. „Проблемът с подхода към всяка форма на обществено опасно поведение, мотивирано от психично заболяване, минава през актуализация на нормативната база и адекватно прилагане на сега съществуващите нормативни актове.
Това заболяване може да продължи цял живот. Но подходът за проследяването на лечението не е системен. Страда от множество дефицити, натрупани във времето, и водещи до критичен недостиг на персонал и влошаване на състоянието на материалната база”.
По думите му статистиката по въпроса на хората, страдащи от депресия и на други психични заболявания, е непълноценна. „В много случаи тези пациенти не се регистрират адекватно. Моята практика като лекар показва, че тези случаи се увеличават”.
Той обясни и какво включва изготвената Националната стратегия за психичното здраве на нацията. По последни данни у нас на 15 000 души има 1 психиатър. „В момента по обща преценка психиатрите у нас са намалели – от публикуването на стратегията през 2021 година до момента, с минимум 100 души. Стратегията е приета сега, но е разработена две години преди това. Поради различни конюнктурни причини обаче не е била приета от МС”.