Хора ще продадат гласа си и за 50 лв., някои просто и под натиск. Други вярват, че няма за кого друг да гласуват, за да си запазят позицията предпочитат да гласуват за стабилността. 300 лв. обикновено струва за партията или за кандидата, който иска да си осигури билет. Практиката е между 30 и 50% от парите, дадени на глас, да отидат в човека, продаващ гласа си. Останалите остават по веригата. Това обяви Стоил Цицелков от Обединението за честни избори пред Bulgaria ON AIR.
България страда много повече от контролиран вот, при който няма дори транзакция, подчерта той.
В „Денят ON AIR“ Цицелков заяви, че практиките за купен вот не се променят, но се появяват и нови оферти, като обещания за екскурзии в чужбина за след изборите.
„Не секваме съществуващите, но стават все по-иновативни. От крайно бедните хора се възползват брокерите. Създават се и конфликти, чувал съм на местно ниво. Недалеч от София, на 50 км, в едно село имаше конфликт, защото на един му зачеркнали по-голяма сума, отколкото на комшията. Как да обясниш на един човек, който има сериозни затруднения в ежедневието си, да не си продаде гласа?“, даде пример Цицелков.
Според него за тези хора единствената реална промяна, която масово виждат, са тези 50 лв.
„Говорим по-скоро за социален проблем, не толкова за криминален. Тези, които очакваме да решат проблема, са тези, които се възползват от нашата бедност. Не упреквам органите на реда, трябва да има акции, но са доста закъснели. Полицията знае къде са проблемите, при сега действащата нормативна уредба трудно се доказва купен вот“, смята Цицелков.
Той допълни, че обществото също има роля за решаването на проблема. Цицелков е на мнение, че изборите ще бъдат сложни и ще бъдем свидетели на куриози.
Гледайте целия разговор във видеото