ЧЕТЕМ СТАРИТЕ ВЕСТНИЦИ 25 ГОДИНИ НАЗАД
в-к „Септември” брой 29, 1990 г.
35 години библиотека „Захарий Княжески”
НАСЛЕДНИК НА ДРАГОЦЕННИ ДЕМОКРАТИЧНИ ТРАДИЦИИ
1990 година е знаменателна за универсалната научна библиотека „Захарий Княжески”. Навършват се 35 години от създаването й и 180 години от рождението на патрона й. не може да не ни удовлетворява далновидността на създателите на една библиотека от нов тип, на родолюбивата им идея тя да бъде наречена на името на Захарий Княжески. Няма по-подходящ патрон за българска библиотека и още повече в Стара Загора от Захарий Княжески. Бележит възрожденец, оставил дълбока диря в нашата културна история, той още през миналия век разработва своя програма „за национално свестяване и просвета на българите”. Програмата предвижда събирането на книги, превеждането им, за да се сложи началото на българската литература, подготвянето на „просветни люде”, откриването на типография, за да отиде книгата при народа. Акцент в тази програма е създаването на библиотеки. В изпълнение на набелязаното от 1846 г. Захарий Княжески развива невероятна активност в Русия. Издействува, издирва и събира книги за българите, колкото се може повече и по разнообразни по характер. Събраните книги, а те дори за днешните ни понятия са удивително много, той разпраща от 1849 до 1860 г. в 40 български училища. Неговото желание е с книги, които е донесъл, и с личната му библиотека в Стара Загора да се открие голяма общодостъпна „публична” библиотека.
Всеотдайната настойчивост на Захарий Княжески в изпълнението на родолюбивото дело, което сам си е избрал, е пример за колектива на библиотеката, която нови неговото име.
Започнала твърде скромно, библиотеката системно, целенасочено и на базата на научни принципи изгражда и обогатява своя фонд. Първата година от съществуването си тя отчита 25 000 това. След 35 години фондът й наброява 400 435 единици. Обемът дава само едностранчива представа за характера на библиотечното имущество. 22 311 единици наброява сбирката от периодични издания, 11 125 – справочният фонд, 482 – сбирката от краеведски издания. 59 833 са материалите на руски език и 69 315 – на други езици.
Освен традиционните, библиотеката широко комплектува и аудиовизуални материали; звукозаписи (грамофонни плочи, касети, магнетофонни ленти), диапозитиви и диафилми, ноти и графични издания – репродукции и оригинални произведения на изобразителното изкуство определят видовия и жанровия характер на фонда на отдел „Изкуство”.
Създават се сбирки от книги с автографи, фотодокументални материали, компактдискове и др.
В продължение на 35 години универсалната научна библиотека „Захарий Княжески” преминава през различни форми на организация на работа с читателите за осигуряване бързото им обслужване с необходимите библиотечни материали. Въвеждането на свободен достъп до книгите, специализирането и непрекъснатото обогатяване на широка система от каталози и картотеки, утвърждаването на библиографската издателска дейност бележат моменти от усъвършенствуване на обслужването. Справочно-библиографската и информационната дейност, която се развива в съответствие с промените в обществения и стопанския живот, утвърждават библиотеката като основен справочно-информационен институт на региона.
Библиотеката „Захарий Княжески” е спечелила авторитет сред библиотечната общественост в страната и със своята библиографска издателска дейност. Десетки са заглавията, високо оценени от специалисти и търсени от читателите. Ще посочим само някои поредици: „Будители на нацията”, „Литературна Стара Загора”, „Литературни образи и сюжети в изкуството”.
Отчитайки потребностите на времето, сега библиотеката прави първите крачки във въвеждането на автоматизираното библиотечно обслужване.
Универсално комплектованият фонд на библиотеката, неговото видово и жанрово по разнообразие са предпоставка за утвърждаването й като специфичен културен център в града. 35-те години история са запазили спомена за десетки срещи с литературни творци, дейци на науката и културата, конференции и изложби и др. През последните години навлязоха нови форми – лектории по изобразително изкуство и музика, дни на научнопопулярната литература за деца, десетдневка на документално-мемоарната литература, дни на литературата за родния край и др.
Свое място в цялостната дейност на библиотеката има краеведската й работа. От общата систематична краеведска картотека, картотеките на местните дейци, на издадените в Старозагорски окръг материали, на печатниците, на местниет периодични издания, на имената на селищата от краеведските препоръчителни библиографски изделия и културно-масовите прояви, популяризиращи краеведска литература, читателят може да намери отговора на въпросите, които го интересуват.
Като институт за методическо подпомагане и координация на дейността на библиотеките универсалната научна библиотека „Захарий Княжески” има голям принос за издигане равнището на библиотечното обслужване в Старозагорски окръг.
Днес, 35 години след началото, наследила драгоценни демократични традиции, в живия досег с десетки хора тя разпалва любов към книгата и знанието. Доказателство за това са факти като тези, че ежедневно в библиотеката се правят 330 посещения, че има 14000 читатели, на които годишно се раздават над 250 000 библиотечни материали.
Универсалната научна библиотека „Захарий Княжески” преминава в най-зрялата си възраст с много надежди за бъдещето. Стара Загора, града, който големият патриот Захарий Княжески направи център на плановете си за културното издигане на българите, заслужава да има съвременна модерна библиотека. сега библиотеката по база и техническа съоръженост вероятно твърде малко се различава от представата, която е имал за нея Захарий Княжески през миналия век.
Ние се надяваме, че старозагорци оценяват необходимостта от съвременна библиотека, която да бъде не само „общодостъпна трапеза от идеи, на които всеки е поканен”, но и гордост за тях. Надявам се, че с настаняването на Универсалната научна библиотека заедно с Историческия музей, Художествената галерия и Клуба на дейците на културата в сградата на партийния дом ще се създадат условия за пълноценното й развитие за много години напред.
Донка ДУНЧЕВА