4 декември – Ден на Конституцията и юриста

ЧЕТЕМ СТАРИТЕ ВЕСТНИЦИ

в-к „Септември” бр. 145, 1980 г.

4 декември – Ден на Конституцията и юриста

ПРАЗНИК НА ПРИЗНАНИЕТО И ОТГОВОРНОСТТА

Втора година вече юристите у нас имат свой празник. До празниците на работниците, жените, войниците и селскостопанските труженици се нареди и 4 декември – Денят на Конституцията и юриста.

Всеки празник е едно признание. На 4 декември 1947 г. беше приета от Великото народно събрание Димитровската конституция на НРБ – основният закон на нашата държава и общество, и тоя ден остана като нейно знаменование. Условията на развитото социалистическо общество наложиха приемането през 1971 г. на новата конституция на базата на основните принципи на предшествуващата. Вече близо десетилетия тази „надеждна политическа и правна основа за по-нататъшно социалистическо развитие на НРБ”, както я нарече другарят Тодор Живков, проявява своята творческа роля. На основата на новата конституция се обнови и усъвършенствува законодателството, бяха извършени важни преобразования в административно-териториалното устройство на страната, демократизира се държавното управление и ръководството на народното стопанство, постигнаха се нови политически и икономически успехи, разшири се и се утвърди международната роля на НРБ. Издигна се ролята на правото и правоприлагащите органи. Съдилищата, прокуратурата, следствените органи, арбитражът, адвокатурата и юрисконсултите постигнаха значителни резултати в борбата с престъпността, закононарушенията, противообществените прояви и отрицателните явления и за намаляване и ограничаване на гражданско-правните спорове.

Всеки празник е едно задължение. Юрисконсултите и арбитражът имат задачата да допринесат за точното изпълнение на договорните задължения между предприятията и правилното функциониране на новия икономически механизъм. Следователят няма почивен ден и тръгва от неизвестното, за да възстанови едно накърнено право, да разкрие престъпника и проведе следствие, да извърви пътя от множеството хипотези и версии до истината. Един работен ден на прокурора го сблъсква със съдбата на хората като обвинител против престъпността и пошлостта и защитник на красотата. Трябват много морални сили да се бориш истински против престъпността, да отстояваш и докажеш обвинението. Съдията не е само служител, той е общественик и сърцеведец. Трябват много и непосилни усилия, трябва голямо напрежение да се проникне в лабиринтите на човешката душа, да се разплетат умишлено забърканите нишки на истината, да се отдели вярното от невярното, да кристализира в действителен лик деянието. В тая сложна и трудна дейност своя дял има адвокатурата. Трудовите делници на адвоката са изпълнени с тревога, с желанието да се изпълни дългът на защитата.

Разнообразна и отговорна е дейността на юриста. И цялата негова дейност е насочена спрямо неправдата. С това той се бори за укрепване на законността и принася своя дял за достойно посрещане на предстоящия Дванадесети конгрес на БКП.

Никола ПЪРВАНОВ

Заместник-председател на Окръжния съд в Стара Загора