6 грешки, които допускате при отглеждането на вашето дете

6 грешки, които допускате при отглеждането на вашето дете

Една популярна поговорка гласи: „Преди нямах деца и имах хиляди идеи за отглеждането им, сега имам деца и нямам нито една“. Родителството е етап в живота, за който колкото и да се опитвате, няма как напълно да се подготвите предварително. Улисани в ежедневието и задачите, може би не се замисляте, че някои от вашите методи на възпитание може и да са недотам добри.

Сверете часовника си и вижте кои могат да са грешките, които допускате при отглеждането на вашето дете в следващите редове.

Не сте последователни

Малко неща могат да навредят на децата ви повече от непоследователния стил на родителство. Ако понякога сте много строги, но друг път отстъпвате или просто изглежда, че не ви пука какво правят децата ви, на тях ще им е много трудно да разберат какво се очаква от тях и как да действат. Когато родителите не са последователни в отношението към децата си или дисциплината, това създава погрешна комуникация и смесени сигнали.

Децата няма да приемат сериозно авторитета на родителите си, ако те самите не го следват. Това може да доведе до липса на уважение. При непостоянство децата могат също да станат тревожни и да се чувстват несигурни.

Избягвате създаването на правила или ограничения

Може да си мислите, че правите услуга на децата си, като ги оставяте да правят каквото си искат, но за повечето деца, особено за по-малките е трудно да живеят без никакви насоки. Наличието на правила, поставянето на ограничения, следването на последователни процедури и предлагането на ограничен избор ще помогнат на детето ви да знае и да очаква какво предстои през деня.

Когато родителите нямат правила или не поставят ограничения, това може да доведе до негативно поведение, избухливост, враждебност и поведение, търсещо внимание. Това се отразява на децата както в краткосрочен, така и в дългосрочен план по отношение на начина, по който се научават да реагират на ситуации. В краткосрочен план децата може да прекрачат границите и да имат малко или никакво уважение към родителите си. В дългосрочен план децата може да почувстват, че имат право и очакват да получат това, което искат, дори и с лошо поведение.

Още по темата може да прочетете в Az-jenata.bg 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

https://www.dnes.bg/