6 мита за хормоните

Съществуват няколко основни мита, когато стане въпрос за хормоните. Лекари и авторитети, прилагащи холистичен подход в лечението на пациенти, както и специалистите в Аюрведа, разбиват тези митове и дават знания, които днес споделям с вас. Общото между всички е, че те обвързват образуването на хормони с начина на хранене и разглеждат храната като най-мощен инструмент за лечение на тялото.

Хормоните са показател за здравословното състояние на организма на всеки човек. Те са като вестоносец и определят много функции в него, но основните са метаболизмът, нивата на стрес, температурата, енергията, мускулната маса и вашите настроения!

С интереса към връзката между храненето и здравето, неминуемо се засяга и темата за хормоните и ендокринната система с нейната важна функция.

Кои са митовете?

1. Хормоните може да бъдат лесно и безопасно заменени
Хормонозаместващите терапии от една страна облекчават и помагат при хормонални нарушения, от друга според холистичните лекари и Аюрведа може да доведат до усложнения със здравето и затова те препоръчват да се прибягва до това само в краен случай.

2. Нивата на хормоните се измерват лесно
Не! Това е възможно най-сложното, тъй като те почти винаги варират в кръвта.

3. Хормоните от храната не влияят върху здравето ни

4. Стресът не влияе върху хормоните
Запомнете – стресът е главен виновник за промяна в хормоните. Балансирането на нивата на кортизол с правилния подход към стреса ще гарантира правилно функциониране на организма и работа на хормоните.

5. Умората няма връзка с хормоните
Не! Обратно, умора в нетипично време на денонощието и често повтаряща се, е сигнал за хормонални нарушения – хипотиреоидизъм, нисък тестостерон, небалансиран естроген и прогестерон, или висок кортизол.

6. Хормоните нямат общо с честото боледуване
Напротив, имунолозите смятат, че стресът и хормоналните проблеми имат сериозно влияние върху имунната ви система и я отслабват. Не е чудно, че има повече болести, при хормонални смущения.

Източник: life.dir.bg