7 невероятни рецепти с черница – плодът зареден с библейска сила

По улиците и дворищата на села и градове у нас растат хиляди черничеви дървета. Плодовете им са много нежни и нетрайни. Те узряват през юни-август. От тях се приготвят петмези, компоти, сиропи и др.

[ad id=“225664″]

Китайските легенди разкриват, че черничевите плодове са ключа към дълголетието. Древни предания за лечебната им сила гласят, че плода може да върне зрението на слепец. Според китайците, черницата е знак на живота и слънцето. Причината е, че в развитието и узряването си преминава през три стадия, свързани с трите етапа на живота: младост, зрялост и старост.

Листата от черници се консумират от местното население на Индия и Турция. В Турция известен специалитет са завитите с черничеви листа сърмички.

[ad id=“263680″]

През XVI век, почти всички части на черната черница намират приложение в медицината. Кората се прилага при зъбобол, листата – при ухапвания от змии, а плодовете за лечение на възпаления и спиране на кървенето.

Черницата съдържа внушителен набор от минерали – калий, калций, магнезий, желязо, мед, цинк, манган, фосфор, селен и т.н.

В китайската народна медицина кората от корените е използвана в борбата с диабет, с половата импотентност и бъбречната недостатъчност.

[ad id=“218001″]

Танините съдържащи се в черничевите листа действат заздравяващо и върху устната лигавица. Те смущават действието на ензимите, отделяни от бактериите, които атакуват зъбите.

Черниците предотвратяват образуване на афти, развитието на кариеси, гингивит, както и болки в гърлото.

Чрез фармакологични изследвания се доказва, че черницата изостря нощното зрение и повишава защитната функция на очния нерв, повишава здравината и еластичността на капилярите, препятстват агрегацията на тромбоцитите и, по сложен механизъм, увеличава нивото на азотния оксид, магическото вещество, което разширява кръвоносните съдове и понижава артериалното налягане.

[ad id=“236993″]

В народната медицина се приготвят домашни рецепти при инфекция на кръвта, екзема, незарастващи рани при диабетиците, нередовна менструация и авитаминоза.

За предотвратяване на инфекция на кръвта:

Шепа сушени бели черници се слагат в половин литър вряла вода. Варят се в продължение на шест минути на слаб огън. Охладената течност се разделя на две части. В продължение на 25 дни се пие 20 минути преди закуска и 20 минути преди вечеря.

[ad id=“236999″]

Отварата срещу екзема се приготвя по същия начин:

След охлаждане на течността(от прехходната рецепта), местата засегнати от екземи се потапят за минимум 10 минути във водата. Ръцете се изплакват с чиста вода след час. Процедурата се повтаря 3 пъти седмично, винаги с пресен разтвор.

За бавно зарастващите рани на диабетиците:,

Във вряща чаша вода се добавят 5-6 пресни листа от бяла черница. Вари се в продължение на 2 минути, на слаб огън и се охлажда след това. От разтвора се прави компрес, задължително охладен. Процедурата се повтаря 2-3 пъти седмично, предназначена само за външно приложение.

[ad id=“237001″]

От кората на черницата се произвежда мехлем, ефективен при порезни рани, леки изгаряния и драскотини:

 Кората се стрива на прах и се разбърква със зехтин в съотношение 1:30.

За да се приготви отвара от черница:

 с 250 мл вряла вода се залива 1 с.л ситно нарязани листа. След като се охлади, се прецежда. Приема се по малко, през целия ден. Отварата е изключително ефективна при нередовна менструация, авитаминоза, задух и благоприятства укрепването на организма.

Освен отвара, от листата на черницата може да се приготвя чай, сироп или вино. Намират приложение в различни видове шейкове, в коктейли- като заместител на боровинка, в мюсли, компоти, петмез, желе, мармалади и различни салати със спанак или червено цвекло.

[ad id=“238430″]

Тези плодове са подходящи за производство както на вино, така и на качествена ракия.

Вино от черница:

1 кг. плод и 1 кг. захар се заливат с 3 литра вода и се оставят в покрит с марля съд 15-20 дни, като често се разбъркват. Течността се прецежда през марля и се налива в дамаджана, където престоява около 20 дни, за да ферментира отново. Прецежда се през двойна марля и се налива в сухи бутилки, които се запечатват добре.

[ad id=“225664″]