7 факта за гроздето, които вероятно не знаете

1. Грозде се наричат плодовете на растенията от рода Vitis, известни на български като лози.
2. От ботаническа гледна точка гроздето се причислява към плодовете тип ягода. В световен мащаб около 80 000 km2 от земеделските площи са отделени за отглеждането на лози и продукцията на грозде. Гроздето се консумира в суров вид, сушено – като стафиди, преработено – под формата на напитки (вино, шира и пр.), желета и конфитюри, но голяма част от световното производство на грозде (около 70%) се използва за направата на вино.
3. Гроздето е богато на витамин С, В и провитамин А, които укрепват нервната система, стените на кръвоносните съдове, костите, ноктите и имат благотворно влияние за зрението. Гроздето очиства, алкализира и минерализира организма. Магнезият, калцият, фосфорът и желязото помагат за лечение на рахит, за изграждане на младите кости и зъби, предпазват от анемия. Багрилните вещества в гроздето имат съдоразширяващ ефект, което предпазва от инфаркт.
4. Консумацията на грозде и прясно изцеден гроздов сок се препоръчва при безапетитие, при стомашно – чревни възпаления, чернодробни и жлъчни възпаления, при запек и хемороиди.
5. Наличието на много калий подкрепя сърдечния мускул, отделя излишните течности, затова гроздето и сокът му се препоръчват при високо кръвно налягане, прекарани инфаркти, атеросклероза, артрити, подагра, камъни в бъбреците или в жлъчката. Смята се, че има много добро действие и при мигрена и артритни заболявания.
6. Според народната медицина гроздето помага при ранна форма на туберкулоза, очни и ушни болести, заболявания на далака и на черния дроб, невротично сърцебиене, възпаление на венците, скорбут и нарушена обмяна на веществата.
7. Гроздето съдържа антиоксиданта ресвератрол, който има способността да предотвратява образуването на съсиреци в кръвта и е полезно в борбата с рака. Сокът от грозде подобрява паметта. Стафидите пък оказват благотворно влияние върху нервната система.