След залеза на Арабския халифат, на политическата карта се появява нова империя – Монголската. И макар, че тя че просъществува само век, в периода между XII – XIII в, монголския хаганат се превръща в образцова и добре смазана военна машина, която подчинява под властта си почти целия свят.
В следващите редове ще видим на-важните 7 причини, които правят монголите страховит противник.
- Името им е нарицателно за ад
Първоначално ги наричат “тарта”, като с тази дума описват хората от планината, или в превод “планинци”. После обаче слагат буквата “р” и променят значението на думата на “тартар”, имайки предвид, че монголите идват от гръцкия еквивалент на Ада – Тартар.
- Обучават се от малки деца
След като детето навърши 3 години започва да се обучава в язденето. След 3 години от него се изисква да може да спи на седлото, да издържа на трудния живот, а щом навършат 14-годишна възраст се причисляват към резерва, които се мобилизира при нужда.
- Жените- воини и борба за любов
Не само мъжете имат привилегията да участват в бойните действия. Много жени също се включват във военните походи. Някой от тях сядат на престола, като най-известната е Хутулун, роднина на Кублай хан, която си печели славата на една от най-жестоките жени. Има много ухажори, но за да я спечелят, трябва да я победят в двубой, а загубилия дава коня си. И така….. Хутулун събира в обора си близо 10 000 коня преди да срещне любовта н живота!
- Организация в монголската армия
През 1241 година една част от монголската армия води сражения с поляци и унгарци, друга се озовава в Русия, а трета е изпратена на запад, където среща съпротива от корейските воини. Затова империята налага стриктна организационна структури във войската, чрез ефективна десетична система.
- Арбан – това е най-малката част от армията съставена от 10 души, командвани от офицер или т.н багатур;
- Ескадрон (т.н Ягун) – 10 арбана съставляват ескадрона;
- Полк (т.н Мингхан) – 10 ескадрона са в основата на един цял полк;
- Тумен – наброява 10 000 войника и представлява най-голямата монголска единица;
- Мирът в Монголската империя
Колкото и добри воини да са монголците и те имат нужда от почивка и мир в пределите на империята си. Това спокойно време продължава цял век, като обхваща територия от 15 млн км, в пределите на което влиза население от близо 100 млн души!
- “Изкуството” на войната
Колкото и страховита, многочислена и решителна да е една армия, тя има нуждата от стратези. За монголците войната започва много преди бойното поле. Неслучайно в основата на множеството им победи стои най-добрия стратег в империята – Субутай.
Проявява се като истински новатор за времето си. Старае се да опознае врага от психологическа и шпионска гледна точка. Осъзнавайки силата и ролята на обсадните машини, запазва живота на пленените инженери. Налага ги в армията, а техните творения се прилагат по време на бойни действия.
Пръв обръща внимание на шпионите и тяхната роля в подкопаване духа на враговете. Те не само събират информация, но и пускат слухове и създават раздори, за да отслабят противника отвътре.
- Пощата е от значение
За да пристигат навреме заповеди, секретни документи, новини и разузнавателни доклади към генералите се развива пощенска услуга на име “Ям”. Чрез изграждането на контролно-пропускателни пунктове, куриери, пощенски станции и близо 50 000 коня, пощата се превръща в стратегически важна за империята.