След триумфа си с Историята на Луи Пастьор, Пол Муни се завръща с ново биографично превъплъщение – този път в кожата на френския писател, общественик и борец за справедливост Емил Зола. Филмът Животът на Емил Зола (The Life of Emile Zola, 1937) е не просто драматизация на живота на писателя, а исторически и морален манифест, а ролята на Муни в него остава сред най-силните биографични изпълнения в киното.
1. Филмът печели „Оскар“ за най-добър филм – но не и за Муни
Животът на Емил Зола печели Оскар за най-добър филм през 1938 г., както и още два други, но Пол Муни, въпреки номинацията си, не печели – отличието отива при Спенсър Трейси. Въпреки това, изпълнението му е централно за филма и сред най-хвалените в кариерата му.
2. Ролята затвърждава славата му на „биографичен хамелеон“
Муни вече е впечатлил публиката с Пастьор, а със Зола отново доказва способността си да изчезва зад героя, превръщайки се в напълно различен човек – не само външно, но и психологически. Той използва грим, гласови модулации и жестове, за да представи писателя в различни етапи от живота му.
3. Филмът е смел за времето си – послание срещу антисемитизма
Централната част на сюжета е свързана с Аферата Драйфус – реален случай на френски офицер, несправедливо обвинен в шпионаж, заради еврейския си произход. Филмът представя Зола като глас на моралната съвест, рискуващ кариерата си в името на истината. Това е дръзко послание за Холивуд през 30-те години.
4. Речта „Аз обвинявам“ се превръща в киноикона
Във филма Зола изнася пламенна реч в защита на Драйфус – речта „J’Accuse“, която Муни изпълнява с такава страст и убедителност, че тя се превръща в едно от най-знаковите моменти в класическото кино.
5. Изпълнението му е толкова въздействащо, че вдъхновява политически активисти
След излизането на филма, речта на Зола и образът на Муни се използват като пример в реални политически дебати, включително от американски интелектуалци и юристи, които го цитират като пример за гражданска съвест.
6. Филмът е огромен успех – и критически, и финансов
Животът на Емил Зола се радва на висока оценка от критиката и постига сериозни приходи – нещо нетипично за биографични драми по онова време. Това доказва, че публиката търси интелигентни, смислени филми с морален заряд.
7. Муни прави поредица от такива роли – и почти не излиза от този типаж
С този филм Пол Муни окончателно се утвърждава като „официалния биограф на Холивуд“ – актьор, който превръща историята в живо изкуство. По-късно играе Белини, Джуари и други фигури, но никога не постига такава мощ както в Зола и Пастьор.
Животът на Емил Зола е повече от филм – той е трибуна на правдата, а благодарение на Пол Муни, образът на писателя оживява с такава сила, че отеква извън екрана. Това не е просто роля – това е акт на морална ангажираност, който бележи златната ера на класическото Холивудско кино.