7 факта за Пол Муни – „Историята на Луи Пастьор“ (1937), които може би не знаете

Пол Муни е актьор, който поставя акцента не върху външния блясък, а върху дълбокото, изцяло потапящо се превъплъщение в образа. С филма Историята на Луи Пастьор (The Story of Louis Pasteur, 1936) той печели своя единствен „Оскар“ и утвърждава себе си като майстор на биографичната драма.

1. Първата голяма биографична роля, наградена с „Оскар“

Пол Муни става първият актьор, който печели „Оскар“ за роля на реално историческо лице – френския учен Луи Пастьор. Това поставя началото на дълга холивудска традиция: актьори, които печелят престижни награди, когато играят реални личности.

2. Трансформира се напълно – физически и поведенчески

Муни е известен с отдадеността си към детайла. За ролята на Пастьор той променя глас, походка, ритъм на речта и жестове, за да предаде автентично характера и възрастта на героя – от млад до стар учен. Превъплъщението му е толкова убедително, че публиката го бърка с реалния Пастьор.

3. Подготвя се като учен – буквално

За да се подготви за ролята, Муни проучва научните трудове на Пастьор, чете биографии и дори се среща с медицински специалисти. Владее терминологията и логиката на науката, които изговаря във филма със завидна достоверност.

4. Филмът популяризира името на Пастьор пред масовата публика

Преди филма Луи Пастьор е известен най-вече в научните и академични среди. След излизането на филма, благодарение на силната игра на Муни, името на Пастьор става познато на обикновените хора, а заслугите му за пастьоризацията и борбата с болестите – обща културна стойност.

5. Филмът печели 3 „Оскара“

Освен отличието за Муни, Историята на Луи Пастьор печели още две награди: за най-добър сценарий и най-добра история – рядко срещано постижение за историческа драма по това време.

6. Пол Муни е известен като „хамелеонът на Холивуд“

Благодарение на драматичната си способност да се променя до неузнаваемост, Пол Муни получава прякора „хамелеонът на Холивуд“. До края на кариерата си той играе още множество исторически личности – включително Емил Зола и Джухани Куусинен.

7. След успеха на филма, започва серия от подобни роли

Победата му с Историята на Луи Пастьор води до серия биографични драми, в които Муни е предпочитан избор. Академията го номинира още пет пъти, включително за Животът на Емил Зола (1937), но Пастьор остава най-високо признатият му образ.


Пол Муни в Историята на Луи Пастьор не просто играе велик учен – той възкресява историята с такъв реализъм и уважение, че поставя стандарт, към който и днес се стремят биографичните филми. Това изпълнение не само му носи „Оскар“, но и вдъхновява поколение актьори да потъват в ролите си напълно.