Чуминден е народен празник, отбелязван на 10 февруари, посветен на свети Харалампий, когото народът почита като господар на всички болести, особено на чумата. Ето седем интересни факта за Чуминден, които вероятно не знаете:
1. Свети Харалампий – покровител на пчеларите
Освен че се смята за господар на болестите, свети Харалампий е и покровител на пчеларите. На този ден в църквите се освещава мед, който се използва като лек през цялата година.
2. Обредни хлябове и мед
На Чуминден жените месят обредни хлябове, наречени “колаци”, които намазват с мед и носят в църквата за освещаване. След това раздават от тях на съседи и близки за здраве и предпазване от болести.
3. Поверия за чумата
В народните вярвания чумата се представя като старица, която обикаля и носи смърт. За да я умилостивят, хората оставяли в края на селото питка с мед, вино, нова кърпа, сапун, гребен и вода, за да се залиса и да забрави за какво е дошла.
4. Забрана за работа
На този ден жените не трябва да работят, за да не разгневят светеца и да не пусне болестите на свобода. Разрешено е единствено да месят питки и да ги носят за освещаване.
5. Осветен мед като лек
Осветеният на Чуминден мед се смята за лековит и се пази през цялата година. При болести, особено шарка, от него се дава на болния или се мажат засегнатите места.
6. Ритуали за предпазване от болести
Освен раздаването на обредни хлябове, хората извършвали и други ритуали за предпазване от чумата, като ограждане на къщите с глогови тръни или пришиване на скилидки чесън към дрехите.
7. Имен ден
На Чуминден имен ден празнуват всички с имена Харалампи, Харалампия, Ламби и производните им.
Чуминден е празник, който съчетава християнски и народни вярвания, отразявайки стремежа на хората да се предпазят от болести и нещастия чрез вяра и традиции.