1. Шафранът е подправка, получавана от цветовете на шафрановия минзухар, културен вид минзухар от семейство Перуникови. Самото растение се нарича също съкратено шафран.
2. Родината на шафрана е Средиземноморието. У нас се отглежда главно в Розовата долина.
3. Най-добре е да се засажда в полета, които са наклонени на юг, което осигурява максимално излагане на слънце. Шафрановите растения се нуждаят от пряка слънчева светлина и не виреят на сянка.
4. Сухият шафран е високочувствителен към промени в киселинността и бързо се разпада химически в присъствието на светлина и окислители. Поради това той трябва да се съхранява в херметични контейнери, за да се намали контактът с атмосферния кислород. Шафранът е донякъде по-устойчив на топлина.
5. Характерни за шафрана са горчивият вкус и миризмата на йодоформ или сено. Те се дължат на химическите вещества пикрокроцин и шафранал.Той съдържа също каротеноидното багрило кроцин, което дава богат златисто-жълт цвят на храната. Заради тези си качества шафранът е много търсена подправка за храни по целия свят.
6. Химичен състав: Жълто багрило кроцин, червено багрило кроцетин, гликозида пикрокроцин, каротен, ликопин, зеаксантин, етерично масло (състои се от пинен, цинеол и др.), витамин В1 и В2, захари, тлъстини, горчиви вещества, восък, минерални соли, висши въглеводороди, калциеви соли, фосфорна киселина, флавоноидите изорамнетин и кемпферол и др.
7. Лечебно действие и приложение: Билката има пикочогонно, стомашно, болкоуспокоително и нервоуспокоително действие. Българската народна медицина препоръчва шафрана при болки в стомаха и червата, сърдечна слабост, нерви, задух, магарешка кашлица, при липса на менструация, стомашна тежест, хистерия с пристъпи от смях, при трепкане на очите и клепачите, сънливост, виене на свят, кръвохрачене, маточни кръвоизливи, кръвотечение от носа, болезнена менструация, газове и др. Настойка от близалцата киснати седем дни в силна ракия (1:20), се използва за компреси против лимфатични отоци, рани от контузии, възпаление на гърдите при кърмачки, а натопен в нея памук се слага в ушите при шум. 1/2 кафена лъжичка от шафрана се кисне в 300 мл вряла вода 1 час. Пие се по 1 кафена чашка преди ядене 3 пъти дневно.