Всеки от нас очаква с нетърпение уикенда, за да си почине и да бъде сред природата. А започне ли понеделника, изпада в тих ужас от предстоящите задачи през седмицата. Защо понеделник се счита за ужасен ден, влияят ли ни небесните тела и как това ни се отразява, следва да разберете в поредицата “7 факта, които вероятно не знаете”.
- Понеделник (Луна, лунен ден, от англ. “Moon day”)
Понеделник е наречен Лунен ден, защото от древността египтяни, вавилонци и гърци свързват всеки един от дните в седмицата с различно божество. По традиция това е един от трудните дни за стартиране на работа. Повечето служители не идват навреме на работа, а работната дисциплина и продуктивност е особено…. ниска! Така, че не се изненадвайте от “пъргавината” на държавните служители, ако решите да вършите работа точно в понеделник.
- Вторник (англосаксонския бог на войната “Tiw”)
В различните култури този бог има различни имена. За англосаксонците е Tiw (Tue), скандинавците Tyr (Tiwesdaeg), а гърците го наричат Mars. В този ден работещите са най-мотивирани, а това се отразява с висока продуктивност в работния процес. Но монетата има две страни. Това е денят в които се случват най-големите трагедии, познати до днес на човечеството. Затова гърци и испанци са внимателни в този ден, а последните дори имат поговорка: “En martes, ni te cases ni te embarques” („Във вторник нито се жени, нито се тръгва на път“).
На 29.05.1453 година Константинопол пада под османска власт, с което се слага началото на тъмни векове за християнската религия в Европа, на – 29.10.1929 г започва Голямата депресия точно във вторник, а деня получава името Черния вторник, а в най-съвременната ни история, отново във вторник, но на 11.09.2001 г се случват най-кървавите терористични актове над Кулите-близнаци, което води до срив на световните фондови борси.
- Сряда (германският бог Водан)
Третият ден от седмицата. Носи името от староанглийската дума Wednesdei. Така англосаксонците наричат бог Воден, оттам и ( “деня на бог Воден”). Това е деня преди Страстната седмица, когато е време за пост и молитви. На този ден Юда предава Христос. В последната сряда на ноември в някой държави се отдава почит на загиналите християни в името на религията си, а някой сгради се украсяват с червена боя или червено парче плат. Астрологията почита този ден като деня на Меркурий, затова и съзвездието и денят се отбелязват с един и същи знак- ☿.
- Четвъртък (бога на гръмотевиците Тор)
Вече наближаваме към края на работната седмица. Колко хубаво звучи нали? Този ден носи името от староанглийските Þūnresdæg и Thuresday, или известен като “Денят на Тор”. В този ден се случват няколко паметни събития: Леонардо да Винчи се ражда на 15.04.1452 година. На 15 юни 1752 г, четвъртък, Бенджамин Франклин създава гръмоотвода. Щатите възприемат орела върху герба си на 20.06.1782. На 7.01.1982 компанията “Apple” представя своя първи модел на 8-битов персонален компютър, които и до днес е сред най-продаваните на компанията. На 7.02.1963, четвъртък легендите “Бийтълс” изкарват дебютното си парче „Please Please Me“, което се превръща в абсолютен хит!
- Петък (Норвежката богиня на любовта Фриг)
Денят е кръстен на англосаксонската богиня Фриг, еквивалент на Венера. Затова и в повечето езици деня произлиза от латинското наименование „dies Veneris“ или “Денят на Венера”. В повечето държави се счита, че комбинацията от петък и числото 13 носи лош късмет. Затова и учените имат научно име за този страх – “параскаведекатриафобия”. Единствено в Италия хората считат, че комбинацията между датата и деня носи късмет. Интересното е, че месеците, които започват в неделя, винаги имат в себе си петък 13-ти!
- Събота (деня на бог Сатурн)
Този ден изненадващо не е свързан с някое германско или скандинавско божество. Името си получава от англосаксонското наименование “Sæturnesdæg” или Денят на Сатурн. Това е време за забавления и заслужен релакс след тежката седмица. Но скандинавците обаче влагат друг смисъл в тази дума. Те го наричат “lördag” или в превод “време за баня”! Явно обаче и днес някой хора, считат съботата единствения ден за къпане!
- Неделя (“Sunnandaeg”, “слънчев ден”)
Последният ден от седмицата носи името от от староанглийски „Sunnandæg“. Тя пък е интерпретация на латинското словосъчение dies solis или „слънчев ден“. Името е нарицателно в германската и скандинавска митология за богинята на Слънцето – Сунна.