ЧЕТЕМ СТАРИТЕ ВЕСТНИЦИ 25 ГОДИНИ НАЗАД
в-к „Септември” брой 11, 1990 г.
ОГНИЩА НА ДУХА
„Ще има ли в Стара Загора Дворец на културата?” – под този въпрос на страниците на в. „Септември” се води дискусия, която трябва да отговори в крайна сметка и на другия въпрос – оправдани ли са претенциите на едни от най-важните културни институти в града – Историческия музей, Художествената галерия, Универсалната научна библиотека „Захарий Княжески” да получат територия за разгръщане на своята дейност в новостроящия се партиен дом. Известно е, че условията, при които те работят, у всеки един културен човек би трябвало да предизвикват срам и неудобство. Срам и неудобство би трябвало да изпитват и хората, които изказват мнение, без да познават същността и характера на работата на тези институти, сякаш никога през живота си не са влизали в музей, библиотека, галерия. Ето защо си разрешаваме да приведем някои данни, за да разберат тези хора за какво става дума.
Само през 1989 г. УНБ „Захарий Княжески” е била посетена от 87 680 читатели. Тук са раздадени 213 382 библиотечни материала. Библиотеката има 13 700 редовни читатели. При подходящи условия за работа тези цифри биха били далеч по-големи. Тук бихме прибавили и това, че Стара Загора е университетски град, има няколко научни института, на които библиотеката би била в още по-голяма полза. В сегашната си сграда тя няма подходящо книгохранилище, което крие опасност да се похаби безценно книжно богатство, за което идните поколения няма да ни простят.
Историческият музей е вече шеста година без експозиция. Като имаме предвид богатствата, които той притежава, нека оставим други да ни съдят за това. Само страничните експозиции на музея през м. г. са посетени от 106 285 души. От тях 23194 са чужденци, 53 606 са учащи. Изнесени са общо 2 248 беседи. Организирани са 34 изложби и фотовитрини. Музейни работници са участвували в 32 научни конференции. Със своите 93 365 оригинални експоната той е един от най-големите със съдържанието на фондовете си в България, което определя и широките му международни контакти.
Художествената галерия притежава над 4 000 произведения на изящното и приложно изкуство от всички етапи на българското изобразително изкуство от края на миналия век до наши дни, както и творби от всички старозагорски художници. Сега галерията разполага с около 200 кв.м. експозиционна площ, в която могат да се изложат до 50 творби. Годишно тук се организират над 10 тематични изложби, изнасят се над 200 лекции по проблемите на изобразителното изкуство – и всичко това в една единствена зала на галерията. От богатия фонд на галерията са комплектувани различни изложби, гостували във Великобритания, Индия, Чехословакия, Съветския съюз, Югославия и др. За жалост старозагорци са лишени от подобна възможност.
Всички тези културни институти, независимо от мизерните условия, при които работят, все още се съпротивляват на обществената „упоритост” да бъдат превърнати в огнища със „затихващи функции”. А като хранители на духовната култура на народа ни кой не може да им откаже правото на дворец.
Деньо ДЕНЕВ