8 лъжи на Брекзита

Цената на лирата падна рекордно, ирландците зоват за обединена Ирландия, Дейвид Камерън си подаде оставката, Шотландия гледа към нов референдум за отделяне от Великобритания, а е едва преди обед, пишат от „Индепендънт“.

Лидерите на кампанията за напускане на ЕС – Борис Джонсън и Майкъл Гоув обещаха страшно много на всички, гласували „за“ напускане на съюза. Дотам, че обещанията им стигнаха 111 милиарда лири в цифри.

Утрото е по-мъдро от вечерта, но това, което е по-неясно обаче, е – дали, по дяволите, имат и най-малка представа какво ще правят сега? Та дори не е ясно дали те наистина си вярваха, че ще спечелят.

Ето и някои от преувеличенията им, които няма скоро да станат реалност, представени от „Индепендънт“:

1. Нивата на имиграцията няма да спаднат

Никой от привържениците на напускането на ЕС така и не посочи конкретни цифри, изобщо. Консерваторът Дан Ханън призна тази сутрин, че хората, очакващи спад в имиграцията, ще бъдат разочаровани.

2. Великобритания няма да започне да харчи по 100 милиона лири отгоре на седмица за здравеопазване

Найджъл Фараж вече каза пред репортери, че не е било редно да обещават на хората подобно нещо.

3. Няма да можем да участваме в Европейския общ пазар

Нито една друга държава няма подобни преференции, а Франция и Германия ясно заявиха, че Великобритания не може хем да нахрани вълка, хем да си има цяло агне. Или с други думи – не може да участва в зоната за свободна търговия, без да допринася по какъвто и да било начин за нея, както поддръжниците на напускането твърдяха.

4. Няма да станем независими

Изглежда, че до края на есента ще има нов премиер на Великобритания. Изборът за него ще бъде решен между двама кандидати, номинирани от депутатите. Така този нов премиер, теоретично, може да си стои в кабинета чак до нови редовни избори след 3 години.

5. Великобритания няма да спести 350 милиона лири на седмица

Отборът на евроскептиците твърдеше, че кралството дава на ЕС около 350 милиона лири всяка седмица и с напускането ще ги вложи в икономиката и здравеопазването си, което също не е вярно.

6. Великобритания няма да стане световен лидер в изследванията и иновациите

Инвестициите в науката и университетите в Обединеното кралство постоянно спада от рецесията насам, като през 2007-2013 г. страната е дала 7 милиарда лири за научни изследвания. След напускането на ЕС ще възникнат нови препятствия пред сътрудничеството с европейските университети и изследователски центрове.

7. Британците няма да спестят 2 милиарда лири от ток

Привържениците на Брекзита обещаха край на ДДС-то към електроенергията. И докато това може да бъде направено, то не значи, че страната ще спести пари, защото тя разчита изключително на внос на електроенергия.

Заради падането на лирата, инфлацията ще се вдигне, което значи че вносът и сметките за ток ще поскъпнат с 12%.

8. Великобритания няма да стане по-велика Великобритания

Само за една нощ икономиката на Обединеното кралство падна от пета на шеста позиция в класацията за най-силни икономики.

Над 200 милиарда лири бяха затрити от стоковия пазар на Англия, или с други думи – 24 години вноски в ЕС.

Източник: offnews.bg