За две от лицата в списъка, предаден от премиера Кирил Петков на прокуратурата, няма данни да са извършвали престъпления. За други шестима службите не са предоставили данни, които да ги свързват с медийните публикации, внесени от Петков, а за останалите 11 компетентните органи са изпратили документи, които „евентуално биха били съотносими“ с материалите от списъка.
Това става ясно от съобщение на Върховната касационна прокуратура (ВКС) от вторник. В началото на февруари Петков занесе на прокуратурата списък с 19 имена на известни личности, за които според него има публични съмнения за участието им в корупционни и други престъпни схеми.
Сред посочените в него са и двама политици – бившият премиер и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов и депутатът от ДПС, санкциониран от САЩ за корупция, Делян Пеевски.
В съобщението си във вторник от ВКС посочват, че са получили и анализирали информацията, която по-рано изискаха от МВР, ДАНС, КПКОНПИ и НАП. Единственото име, споменато конкретно в прокурорското съобщение, е това на бившия шеф на „Булгаргаз“ Николай Павлов.
По-рано премиерът Петков, както и вътрешният министър Бойко Рашков коментираха, че Павлов и другите отстранени ръководители на дружество са застрашили националната сигурност. Причината – не са осигурени пълните количества азерски газ, който в момента е по-евтин от руския, за да могат да се предложат на потребителите по-ниски цени. По този казус вече бе образувано дело, а бившият шеф на „Булгаргаз“ – разпитан като свидетел.
От ВКС посочват още, че въпреки липсата на данни за престъпления за поне двама души, материалите за общо 8 лица от списъка ще бъдат изпратени за преценка на компетентните прокурори.
Списък с 19 имена беше предаден от Кирил Петков на прокуратурата, след като по инициатива на главния прокурор Иван Гешев премиерът беше призован на разпит заедно с началничката на кабинета си Лена Бориславова.
Привикването им в държавното обвинение стана по повод среща между тримата, на която Гешев твърди, че министър-председателят му е споменал „имена и прякори на лица, които според него са в основата на икономическата и криминална престъпност в страната“. Впоследствие главният прокурор беше сезирал ВКП и тя призова Петков и Бориславова.
При появата си в прокуратурата тогава премиерът заяви пред медиите, че предава на разследващите списък с 19 имена на известни личности, за които според него има публични съмнения за участието им в корупционни и други престъпни схеми.
Сред посочените в него са бившият премиер и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов, депутатът от ДПС, санкциониран от САЩ за корупция, Делян Пеевски, издирваният в миналото за наркотрафик Христофорос Аманатидис-Таки, свързваният с бившата силова групировка СИК Младен Михалев-Маджо, Румен Гайтански-Вълка и бившият директор на столичното следствие Петьо Петров-Еврото.
След посещението си в прокуратурата Петков повтори, че списъкът му е съдържал 19 души, уточнявайки, че го е предал на 20-ия човек, визирайки главния прокурор Гешев. Изказването му беше препратка към негово изявление пред медиите в Брюксел в края на януари, че „хората, които са основата на корупцията в България, са сигурно 20 човека“.