9 навика, които изглеждат добри, но всъщност ни съсипват живота

Считаме някои навици за определено добри, а други за вредни и опасни. При по-внимателно разглеждане обаче се оказва, че всичко не е толкова просто. Оказва се, че качеството на нашия живот до голяма степен се определя от ежедневните действия, които се възприемаха като изключително положителни и безобидни. Решихме да разберем какви навици променят знака от плюс към минус при определени обстоятелства.
1. Да спите, колкото искате
Защо навикът е лош: да спите колкото искате, е толкова лошо за организма, колкото да не получавате достатъчно сън. Дългосрочният сън (повече от 9 часа дневно) може да доведе до депресия, да влоши мозъчната функция, да увеличи риска от диабет, да допринесе за наддаване на тегло, да причини сърдечни заболявания, болки в гърба и да увеличи риска от болестта на Алцхаймер и деменцията.
Правилно: 7-8 часа е повече от достатъчно, за да може тялото ви да „рестартира“. И за да няма изкушение да спите дълго време, следвайте прости препоръки:
Ставайте по едно и също време през делничните и през почивните дни – ще бъде по-лесно да не загубите ритъма си.
Легнете също по едно и също време, винаги преди полунощ, за да не объркате биоритмите.
Подобрете качеството на съня: не яжте през нощта, но не лягайте гладни. Пийте кофеинови напитки само сутрин.
Създайте оптималната температура в спалнята преди лягане – 16-18 градуса по Целзий.
Отнемете всички джаджи, изключете телевизора. Блясъкът на екрана спира производството на хормона мелатонин, който е отговорен за съня.
Направете списък със задачи на следващия ден – няма да ви се налага да мислите за това и можете да заспите по-рано.
2. Да пиете много вода
Защо навикът е лош: интоксикацията с вода може да доведе до много сериозни здравословни проблеми: бъбречна недостатъчност, белодробен или мозъчен оток. Здравите бъбреци могат да обработват не повече от 1 литър вода на час. Така че, ако изпиете няколко литра вода за кратко време, можете да създадете опасна за живота ситуация. Дори и количеството изпита вода да не стане критично, излишната течност ще натовари цялото тяло.
Правилно: Всичко е сложно, защото пиенето на малко вода е опасно, а много е вредно. За щастие има оптимални препоръки в зависимост от теглото ви. Не забравяйте, че посоченото количество включва не само чиста вода, но и чай, кафе, супи, сокове.
40 кг – 1,2 л
45 кг – 1,4 л
50 кг – 1,5 л
55 кг – 1,7 л
60 кг – 1,8 л
65 кг – 2 л
70 кг – 2,1 л
75 кг – 2,3 л
80 кг – 2,4 л
85 кг – 2,6 л
90 кг – 2,7 л
95 кг – 2,9 л
100 кг – 3 л
Изпийте чаша вода веднага щом се събудите. Това задейства храносмилателната система, насърчава бързото събуждане.
Опитайте да изпиете чаша вода, когато почувствате глад: тялото ни често обърква жаждата и глада.
Пийте повече вода, ако се чувствате уморени, тъй като това е един от признаците на дехидратация. По-добре е да се пие на малки глътки, за да не се натоварват бъбреците.
Пийте вода със стайна температура. Пиенето на студена вода може да причини главоболие и вазоспазъм. Вредно е и да се пие студена вода след консумация на мазни храни: мазнините, които влизат в стомаха, ще бъдат лошо усвоявани.
3. Да миете зъбите всеки път след хранене
Защо навикът е лош: След хранене се повишава киселинността в устната кухина, така че миенето на зъбите води до деминерализация на зъбите и провокира бърза ерозия на емайла. Като миете зъбите след закуска, вие помагате на киселина да стигне до дентина.
Правилно:
Мийте зъбите два пъти на ден, сутрин и вечер, за 2-3 минути.
Изчакайте поне 30 минути след хранене, за да не навредите на емайла. Ако не можете да изчакате да се избавите от остатъчната храна веднага след хранене, използвайте душ за зъби. Отложете почистването с час или повече, ако сте яли храни с висока киселинност: прясно изцедени сокове, пикантни, солени, колбаси, кофеин, газирани напитки, бърза храна.
4. Да сдържате кихането, покривайки устата с длан
Защо навикът е лош: По време на всяко кихане въздушният поток излита със скорост 120 m / s при високо налягане. Оставена вътре, цялата тази сила ще падне върху вътрешните органи. Лекарите казват: невъзможно е да прищипвате носа и устата при кихане, тъй като това може да нарани меките тъкани на назофаринкса и трахеята и да доведе до разкъсване на кръвоносните съдове в очите. В допълнение, ненормалното натрупване на въздух в средните части на гръдната кухина може да доведе до перфорация на тъпанчевата мембрана или емфизем. Разбира се, всички тези ужасно неприятни неща няма да се случат на всички, които кихат „вътре в себе си“, но тъй като имаше прецеденти и лекарите предупредиха, тогава защо да поемете риск, нали? Що се отнася до кихането в дланта на ръката ви, това е „най-добрият“ начин за заразяване на всички наоколо. Ако не сте покрили устата си, капките ще се разпространят на разстояние 2-3 м. И ако се покриете, те ще се утаят върху ръката ви и тогава микробите от дланите ви ще останат върху дръжките на вратите, парапетите, бутоните на асансьора – всичко, до което се докоснете.
Правилно:
Според етикета кихането, без да се прикрием, е неприлично.
Гъделичкане в носа? По-скоро посегнете към салфетка или носна кърпа и се прикрийте, докато кихате.
Нямате салфетки или нямате време да вземете? Кихане в завивка на ръкав или лакът. Това е по-добре от опцията, при която дланта ви ще се превърне в място за размножаване на инфекции.
5. Да спазвате всички обещания
Защо навикът е лош: Веднага определете: да бъдете верни на думата си е добре и правилно. Но не винаги всичко се случва, както предполагаме: обстоятелствата се променят, а понякога е просто невъзможно или много проблематично да се изпълни обещанието. Човек обаче, чувствайки се отговорен и се страхува от конфликт, не отказва обещанието си и действа в свой ущърб.
Правилно:
Ако разберете, че изпълнението на обещанието, което не можете да си позволите или изобщо е невъзможно, не трябва да играете на супергероя: никой няма да оцени вашата жертва. „Ще умра, но ще го направя“, най-вероятно ще завърши с мъка, изгаряне, пропиляно време.
Направете избор и бъдете честни. Не можете да изпълните обещанието, променихте намерението си? Признайте, че сте побързали с обещанието и ако е необходимо, оправдайте отказа си.
Не давайте дългосрочни или съзнателно неизпълними обещания.
6. Винаги да казвате „да“
Защо навикът е лош: Смята се, че винаги да казваш „да“ означава да бъдеш отворен към света, да не губиш възможности и с благодарност да приемаш даровете на съдбата. Въпреки това, постоянното съгласяване и постоянното отричане са неща от същия ред. Това е едностранно и често противоречи на вашите интереси.
Правилно: Правете каквото искате и не правете това, което не искате да правите. Човек трябва да действа не на принципа „отговарям само„ да / не “, а на обстоятелствата, а не в ущърб на себе си. Определете правилно приоритетите си и помислете какво е добре за вас.
Научете се да казвате не, без да се чувствате виновни. Само защото знаете как да разрешите проблем, не е нужно да го решавате. Дори ако наистина можете да помогнете, но не го искате, имате пълно право да не го направите.
Разберете сами, че казвате „не“ на молбата, не на лицето. Погледнете в очите на събеседника, усмихнете се искрено и обяснете защо отказвате.
Ако се съмнявате, използвайте метода „бързо напред“. Представете си, че вече сте се съгласили и сте отказали на молбата. Обмислете и двата варианта и си представете как я изпълнявате. Слушайте чувствата си. Това ви носи радост? Това важно ли е за вас или просто си губите времето? Методът ще ви отдалечи от текущата ситуация, така че да можете да оцените обективно ситуацията и да вземете решение.
7. Да се опитвате да правите полезни неща през цялото време
Защо навикът е лош: Желанието да се възползвате от всяка минута води до факта, че човек престава да забелязва разликата между желанието да не прави нищо, мързела и релаксацията, от която тялото се нуждае. Времето, посветено на себе си, започва да се възприема като откраднато от семейството или от кариерата. След като прекараме един ден в леглото, гледайки любимите ни сериали, понякога изпитваме срам и разочарование и опитвайки се да направим поправки на следващия ден, измиваме цялата къща отгоре надолу, оставаме на работа или приготвяме изискана вечеря. Това познато ли ви е?
Правилно:
Има време за важни въпроси, когато трябва да бъдете ефективни и полезни и има време за релакс и почивка. И тази почивка е не по-малко значима от времето, посветено на бизнеса.
Работете върху себе си. За добра почивка се нуждаете от съзнателното си желание да се отпуснете и да си възвърнете силата.
Мислете за релаксацията като умишлена грижа към себе си. Ако се чувствате виновни, че не правите нищо, не забравяйте, че възстановявате изтощеното си и ви трябват само часове или понякога дни, свободни от работа и всякакви задължения.
Научете се да възприемате релаксацията като неразделна част от живота. Ако в началото ви е трудно, можете дори да добавите време за релакс в дневника си, превръщайки го в част от плана за постигане на голямата цел. Но най-добре от всичко, на изтощения и претоварен ум ще помогне спокойната почивка, ако е необходима.
Създавайте ежедневни, седмични и месечни ритуали, които да ви помогнат да се отпуснете. Например всяка вечер за 30 минути изключвайте телефона, телевизора или друго разсейващо електронно устройство и посвещавайте това време на себе си: четете книги, медитирайте, мечтайте.
8. Да водите прекалено икономичен начин на живот
Защо навикът е лош: да не си позволявате това, което искате, е също толкова опасно, колкото да правите импулсивни покупки. Често, решавайки да спестят или да купят, хората правят радикални промени в начина си на живот, спират да почиват и харчат пари за малки радости. Това разваля настроението, ядосва ви, а вчерашното желание да спестите пари се заменя с желанието да се откажете от всички тези разчети и да направите това, което искате.
Правилно:
Планирате средства за непредвидени разходи и забавления. И те не трябва да бъдат „важни“ и „полезни“ като авторемонт или закупуване на витамини.
Преглеждайте бюджета си месечно и правете корекции в него.
Оставете резерв за непредвидени желания и обстоятелства – 5-10% от общия бюджет.
9. Да анализирате всяка стъпка в миналото
Защо навикът е лош: Можете да анализирате качеството на свършената работа, правилността на взетото решение, скорошна постъпка. Но понякога просто трябва да можете да отпуснете ситуацията, докато анализът не премине в самодисциплина. Постоянното размишление ни пречи да се наслаждаваме на момента. Мислите за миналото, както и прекомерният анализ затрудняват живота в настоящето и планират бъдещето.
Правилно:
Да живееш в настоящето не е само думи, а начин на мислене.
Опитайте се да анализирате само онези действия, които трябва да бъдат коригирани.
Спрете да се самосъжалявате и превъртете сценария на това, което трябва да направите и отговорете. Непрекъснато сме „зависими“ от собствените си очаквания, мислим за миналото и се страхуваме за бъдещето.
Направете съзнателно усилие – усетете момента и останете в него. Усетете вкусовете, миризмите, вижте какво обличате, усетете дали духа вятърът. Понякога, за да се чувствате щастливи, изобщо не е нужно да правите нищо – просто гледайте какво се случва наоколо и осъзнайте себе си като част от него.
Превод от руски: Зарата