На 16 април отбелязваме професионалния празник на юристите – съдии, адвокати, прокурори, следователи и други. Това е и Денят на Българската Конституция.
[ad id=“225664″]
Конституцията на Българското княжество, известна повече като Търновска конституция, е първата конституция на България. Приета е на 16 април 1879 година от Учредителното събрание във Велико Търново.
Проектът за Органически устав за държавното устройство на българското княжество е изготвен в канцеларията на Временното руско управление и е съгласуван с български общественици и руска имперска комисия. Учредителното събрание, свикано на 10/23 януари 1879 г., внася големи промени в Проекта, вкл. промяна на наименованието му.
[ad id=“263680″]
При това обсъждане се формират 2 групи – либерали (младите) и консерватори (старите), като в повечето случаи се налагат схващанията на първите. Първата страница (на руски и на български език) Търновската конституция цели да закрепи юридически социално-икономическите и политическите изменения в българското общество след Освобождението през 1878 година.
[ad id=“237001″]
Тя е новаторска и прогресивна за времето си и с либерален характер. Утвърждава принципа на личната неприкосновеност и частната собственост като основа на производствените и обществени отношения. Закрепени са свободата на печата, правото на сдружавания.