Нека МОН да се посъветва с хореографи преди да въведе различните народни хорá в часовете по физическо.
22 български народни хорá ще се учат задължително в часовете по физическо възпитание и спорт от първи до дванайсти клас. Това става известно от новите програми, които са публикувани на сайта на МОН. Повечето от тях са проекти и тепърва подлежат на обществено обсъждане.
Децата да изучават трудното „Кулско хоро“ във втори клас, а чак в пети – сравнително по-лесното „Право тракийско“. За справка вижте двете видеа, от които дори лаиците в танците ще разберат, че за малките е отредено доста по-трудното хоро.
В първи клас ще се учи хорото „Боряно, Борянке“ с музикален съпровод, а във втори децата ще трябва да изпълняват стъпките на „Кулско хоро“ и „Омурташко хоро“. Освен това ще се учат ритмични движения на музикален фонд в игрите „Статуя“, „Пъргави колари“, „Гатанка“ и др.
Децата в трети клас ще трябва да играят „Самоковско хоро“ и „Седенчица“, както и „Джиновско“ на място. Тези танци ще се затвърждават и в четвърти клас. Освен това ще се учат и „Седенчица“, както и известното „Дунавско хоро“, което се играе на Нова година.
В пети клас ще се изпълняват право тракийско хоро и тракийска ръченица, а в шести – „Малешевско хоро“. В седми клас децата ще трябва да знаят стъпките на „Пайдушка тройка“ и „Добруджанска ръка“.
В осми клас ще се танцуват „Пайдушка четворка“ и народен танц, който е специфичен за региона. А в девети клас е ред на шопското и македонското хоро.
Освен да изпълняват народното хоро „Елено моме“, в десети клас учениците ще научат и гръцкото „Сиртаки“. В единадесети и дванадесети клас те ще трябва да създават комбинации от танци. Бъдещите абитуриенти ще трябва да могат да играят и „Охридско“, „Дайчово“ и „Ганкино хоро“.
Народните танци влизат в задължителната подготовка, а туризмът и плуването остават в избираемите дейности.
Сред задължителната подготовка по физическо възпитание и спорт попадат леката атлетика и гимнастиката, както и овладяването на основните технически действия в отборните спортове баскетбол, хандбал, волейбол и футбол.
Туризмът и планинарството остават в избираемите области на учебното съдържание, но в програмите е разписано какво точно трябва да могат децата във всеки клас. Така например учениците в пети, в шести и в седми клас ще трябва да могат да изпълняват алпийска ски техника – клас А1.
В осми клас ще се прилага алпийска ски техника В1, а в девети и в десети клас ще се учи сноуборд и планинско спасяване. Единадесетокласниците и дванадесетокласниците ще трябва да прилагат спортна техника и тактика в ски алпийски дисциплини – клас В и С или сноуборд.