За довиждане на Калфин отново пуснаха скандална процедура за „усвояване“ на европейски пари

Ивайло Калфин напусна Министерство на труда и социалната политика, но не и преди подчинената му Агенция по заетостта да „отвори“ пак скандална процедура за наемане на безработни, пише „24 часа“.

В рамките на процедурата за финансиране на проекти по схемата „Обучение и заетост“ фирми получават пари, за да наемат неграмотни, възрастни и дългосрочно безработни. Процедурата беше спряна преди Великден от Калфин след серия от публикации, включително и в ЗАРАТА, които разкриха как са финансирани току-що създадени фирми на принципа „пръв по време“.

Оказа се, че електронният търг за разпределянето на 8.1 милиона лева за наемане на безработни е приключил само за два работни дни – на 25 март (петък) и на 28 март (понеделник), когато Агенцията по заетостта изненадващо прекрати приемането на заявки с мотива, че паричният ресурс е изчерпан.

След като медиите съобщиха за скандалния търг, Агенцията публикува пълния списък на всички кандидати и часа, в който са подали документите си. Така стана ясно, че са одобрени 189 фирми, а всички те са „депозирали“ документите си за общо 19 минути! В някои бюра по труда явно са работили „със скоростта на светлината“, защото са успели да обработят и въведат всички документи за кандидатстване буквално за секунди. Всичко това е станало при условие, че само по един служител е работил по регистрацията на документите.

Например, в бюрото по труда в Карнобат системата на Агенцията по заетостта показва, че първата фирма е регистрирана в 09:36:12 часа. Документите на следващата фирма са входирани две секунди по-късно. Още осем кандидати са регистрирани в системата през по-малко от минута. Всички те са одобрени.

От Агенцията по заетостта съобщиха, че в цялата страна са работили 107 бюра. Оказва се обаче, че в деня на кандидатстването системата изобщо не е работила в Стара Загора, Пловдив, Варна, Карлово, както и в други градове. Така кандидатите там не са получили регистрация в реално време, което не им е дало равен шанс с останалите фирми.

Сега скандалната процедура „тръгва“ наново с ресурс от 30 милиона лева, а парите пак ще се раздават на принципа „пръв по време, пръв по право“. Въведено е обаче и ограничение, според което една фирма може да получи субсидии за не повече от 6 безработни, които да наеме. Освен това заявките няма да се подават в електронната система, а чрез електронната поща (email). Парите са разделени по квоти, по области. Критериите са: равнище на безработицата – с тежест 40%, безработни над 29 години – с тежест 40% и заявки от фирми с тежест – 20%.

Най-много пари – 1,7 млн., отиват за Пловдив при безработица 7%. София-град с безработица 2,8% е на 3-о място с 1,5 млн., след нея са области с безработица около 19% като Сливен и Монтана, и Видин с 22%.