Най-голямата в Европа нискобюджетна авиокомпания „Райънер“ (Ryanair), която от есента ще лети от София по 21 маршрута, обмисля да сезира Европейската комисия за неправомерна държавна помощ, която според тях България предоставя на превозвача „България ер“. Това съобщи пред журналисти Дейвид О’Брайън, главен търговски директор на ирландската компания.
Той цитира данни, според които българската компания дължи на летище „София“ такси за близо 3 години назад на стойност около 30 млн. евро, а в същото време е раздала дивидент на акционерите си за 8 млн. евро. О’Брайън допълни, че същата компания чрез собственика си държи по 40% в концесионерите на летищата във Варна и Бургас и попита дали и на тях дължи пари. Той се пошегува, че компанията му е отправила запитване до летище „София“ дали може и „Райънер“, вместо да си плаща всеки месец дължимото, както прави в момента, да се издължи през 2019 г.
„Фрапорт туин стар еърпорт мениджмънт“ спечели конкурса за аерогарите във Варна и Бургас през 2006 г. и ги пое за 35 години. Регистрираното в България дружество е 60% собственост на Fraport. Останалите 40% от пролетта на 2008 г. официално са на компания от групата „Химимпорт“, собственик и на авиопревозвача „България ер“.
„Смятаме, че не е честно една компания да не плаща, а от другите да се изисква това“, заключи О’Брайън. Той все пак посочи, че предвид бавните административни процедури в Брюксел обезсмислят в голяма степен подобни жалби, защото те понякога идват след като отдавна даден превозвач е фалирал, както се случило с кипърските авиолинии.
„Предпочитаме да не се стига до такава жалба, но искаме да покажем, че не сме доволни от такава несправедлива ситуация“, обясни търговският директор.
Той подчерта, че ключовият въпрос в момента е този с предстоящото отдаване на концесия на летище „София“(за което точно днес правителството взе решение – бел. авт.). Опасенията на нискотарифния превозвач са, че ще спечели офертата на фирмата, която предложи най-много пари на държавата. Това обаче ще повиши таксите на летището, вместо да осигури развитието му като брой пътници и разкриването на нови дестинации.
В отговор на въпрос О’Брайън заяви, че нискобюджетният превозвач няма интерес към концесията.
Днес не се разбраха детайли по обявяването на концесията, но е ясно, че правителството ще заложи на сериозни приходи, значителна част от тях в аванс, за да се покрият дълговете на „БДЖ холдинг“.
О’Брайън призова управляващите да не правят тази грешка, която е допусната в миналото с летищата в Тирана, Тбилиси, Ларнака и Атина. Сега там се налага държавата да плаща на авиокомпаниите, за да кацат там, което е друг вида държавна помощ за сметка на данъкоплатците, обясни директорът. Той даде примери, че правителството в Атина плаща по 8 евро помощ на авиокомпании на пътник, в Тбилиси субсидията е 50 евро, а за порта в Ларнака – 22 евро.
Всички тези въпроси ръководството на „Райънер“ поискало да обсъди с министерството на транспорта, откъде им насрочили среща с ресорния заместник-министър за днес, но в петък се оказало, че той трябва да пътува в чужбина. О’Брайън отказа да назове имената на хората с представителите на управляващите, с които в крайна сметка се срещнали, и какво са отговорили на изказаните опасения.
Според изводите на превозвача даването на концесията срещу най-високата получена оферта ще доведе до по-високи такси, стагнация и разходи за данъкоплатците, за да се стимулират авиокомпании да кацат на съответното летище. „Това е факт в Ларнака и Тбилиси. Държавата прибира висока такса от концесията и в същото време плаща на превозвачите, за да ползват летище“, обобщи О’Брайън.
Според него най-добрият вариант е концесията да се даде на кандидата, който се ангажира с растеж на броя на пътниците на летището за даден период и ако не се справи с това, да загуби правото да оперира порта.
На въпрос дали лошият опит на други летища е накарал „Райънер“ да се оттегли от тези пазари директорът обясни, че до Тирана никога не са летели, но от и до Атина не са разширили мрежата си с дестинации, а в Ларнака поддържат само полети до и от Брюксел, за да попречат на правителството да субсидира любимия си превозвач – Егейските авиолинии.
От „Райънер“ съобщиха още, че въпреки всичко остават плановете им, според които от есента ще летят до 21 дестинации от София. В допълнение вместо в края на октомври местят напред отварянето на базата си тук, което е насрочено за 6 септември. Така полетите по тези дестинации ще започнат с два месеца по-рано. Три самолета ще бъдат базирани в София, като директно наетите да работят за превозвача ще бъдат около 100 души. Решението се базира на добрите резултати от полетите, започнали през април от и до Пиза, и на тези, изпълнявани четири пъти седмично от летището в Пловдив до лондонското летище „Станстед“.
Плановете на компанията се през тази година да превози 230 хил. пътници от София, а през следващата година – около 1.5 млн. Според О’Брайън летище „София“ има голям потенциал за развитие, ако не се направят грешки при концесионирането му.
Източник: дневник.бг