ЧЕТЕМ СТАРИТЕ ВЕСТНИЦИ 25 ГОДИНИ НАЗАД
в-к „Септември” брой 61, 1990 г.
Актуално интервю
ПЕЙЧО ДЕНЕВ, ЗАМ.-ПРЕДСЕДАТЕЛ НА ОБЩИНСКИЯ НАРОДЕН СЪВЕТ, ПРЕД В. „СЕПТЕМВРИ”
ДВОРЕЦ НА КУЛТУРАТА ИЛИ УНИВЕРСИТЕТ
◙ КАКВА ЩЕ БЪДЕ СЪДБАТА НА НЕЗАВЪРШЕНАТА СГРАДА НА ПАРТИЙНИЯ ДОМ В ГРАДА?
-Вече е известно, че на общинския народен съвет е предоставена сградата на партийния дом. Каква ще бъде нейната по-нататъшна съдба?
-Да, ОбНС е вече собственик на тази сграда. Нейната съдба отдавна вълнува старозагорци и предизвиква много емоции. Спонтанно, още в началото на демократизирането на обществото, възникнаха идеи и предложения за нейното най-рационално и функционално използуване. Първи инициатори станаха уважавани дейци и творци на културата, които предложиха тя да се предостави на три културни института: Историческия музей, библиотека „Захарий Княжески” и Художествената галерия. Със заповед на председателя на ОбНС комисия от специалисти направи подробно проучване и има становище, което не отрича възможността с препроектиране и преустройство в сградата тя да се използува от тези три института. Междувременно се появи и искането от Техническия университет – София, за същата сграда. Идеите, които се разглеждаха в първия вариант, се допълват и от възможността за изграждане на общински дружествена акционерна фирма или някаква друга форма за обхващане дейността на тази сграда, допълване на функциите й и гарантиране на самоиздръжката на тези институти. Има виждане за организиране на Дворец на културата или Център на културната дейност, или обединяващо звено на цялостната духовна дейност (наименованието още не е изяснено), като тук се създават и заведения за срещи и разговори, зали за конференции и събрания – един цялостен комплекс, кой поема и издръжката на сградата.
-Не трябва ли най-напред да се реши въпросът за довършване на сградата! Имам информация, че средствата за това не са никак малко?
-Фирмата, която евентуално ще поеме експлоатацията на сградата, ще трябва да я довърши. Очаква се необходимите средства да бъдат между 3 и 4 милиона лева. Но този въпрос се решава веднага от предложението на Техническия университет, който е готов да изкупи сградата. Същевременно поема и ангажимент за нейното завършване без никакви съществени строителни реконструкции.
-Но Вие си спомняте, че хиляди старозагорци подкрепиха предложението тази сграда да бъде превърната в Дворец на културата, от какъвто градът ни действително има нужда.
-Освен тези 15 хиляди граждани, които подкрепиха тази идея, тук живеят още 150 хиляди, които евентуално могат да имат мнение по нововъзникналия вариант. Първият вариант да се устроят тези три института и да им се даде възможност за нормално съществуване. Вторият е създаването на Висше техническо училище, което е един шанс за научно-техническото и културното развитие на града.
-Бихте ли запознали по-подробно гражданите с предложението на Техническия университет, тъй като първият вариант бе широко обсъждан и известен?
-Ръководството на академичния съвет на Техническия университет (бивш ВМЕИ „Ленин”), координирано с няколко реномирани висши технически университета и института от СССР и други страни, са решили да разкрият в Стара Загора съвместен МЕЖДУНАРОДЕН ФАКУЛТЕТ ПО ТЕХНОТРОНИКА И МЕХАТРОНИКА. В него ще се обучават български и чуждестранни студенти в областта на интегрирани технологии и системи, робототехника и робототехнически системи, електроника и запаметяващи устройства, технологии и системи. Във факултета ще се извършва и специализация и повишаване на квалификацията на специалисти в тези направления, научно изследователска и стопанска дейност съвместно с фирмите в града и страната. Към него ще се разкрият и БИЗНЕС-ЦЕНТЪР И БИЗНЕС-УЧИЛИЩЕ, с което факултетът ще се оформи като първото в страната висше учебно звено от американски тип, където науката, подготовката на кадри и бизнесът са в органично единство.
-Ако се приеме този вариант, как общинското ръководство вижда съдбата на засегнатите културни институти?
-В предложението на Техническия университет е залегнало създаването на научно-техническа библиотека. тук ще се съсредоточи цялата научно-техническа, научна литература, включително медицинска и ветеринарномедицинска, и ще се ползува от всички старозагорци, като само пространствено е отделена от останалите звена на библиотеката. Това ще бъде включено в договора, ако се стигне до такова решение. По този начин смятаме, че проблемите на библиотечното дело ще се решат. Предстоят срещи с ръководствата на някои от новосъздадените банки в страната, които проявяват интерес към Стара Загора и искат да инвестират капитали. Това дава възможност започналото строителство на Дома на книгата да се ускори – като се запази основното му предназначение, а в етажност се развие банковото дело. А също се пристъпи към реализиране на проекта на комплекса за художествено-творческа и търговска дейност. Искаме да използуваме възможностите на банките, които са готови да съдействуват, като цялостно се реши градоустройственият план на този район. Известно е, че тук е включена и изложбена зала, която ще реши нуждите на Художествената галерия.
Всички отчитаме големия и много сериозен проблем с музея. Нашата идея, с която се решава и центърът на града, е преотстъпване на вече започналото строителство непосредствено до партийния дом. С едно много бързо препроектиране и с наличните средства, които има за строителство на музея, можем бързо да изградим реално една нова сграда, която да задоволи нуждите на Историческия музей и да имаме музей, какъвто градът заслужава.
Не е лесно да се вземе решение – и едното, и другото предложение имат своите предимства и недостатъци. Но трябва да се вземе най-разумното, най-приемливото, което да бъде в интерес на града и на хората му. Сега отново, може би за последен път се създава възможност в Стара Загора да се създаде висше техническо училище. А това е нещо, за което всеки град мечтае.
-Как смята да подходи в създалата се ситуация Общинският народен съвет?
-В ръководството на ОбНС обсъдихме проблема, отчитаме неговата сложност и смятаме, че най-правилно ще бъде да го предложим на обсъждане от специалистите чрез средствата за масова информация и чрез конкретни предложения до ОбНС. На базата на техните идеи и становища ще подготвим материал, който ще се разгледа от сесията на съвета и ще се вземе окончателно решение от нея. Това трябва да стане в много кратки срокове – до края на август, за да се започне работа от съответните институти.
Интервюто води
Недялка ФИЛИПОВА