Как да се превърнете в уверен лидер

Самочувствието се проявява по различни начини – от арогантността на Флойд Мейуедър, до тихата увереност на Джейн Гудуил. Истинското самочувствие – за разлика от фалшивото, при което хората използват маски, за да прикрият неувереността си – е специфично с това, че притежателите му винаги имат преимущество пред по-колебливите и плашливите, защото вдъхновяват околните и карат нещата да се случват.

[ad id=“225664″]

„Независимо дали смятате, че можете, или че не можете, винаги сте прави.” – Хенри Форд

Идеята на Форд, че манталитетът оказва силно влияние върху успеха, личи и в резултатите от скорошно проучване на University of Melbourne, според което уверените хора си извоюват повишения и по-големи заплати по-бързо от останалите.

Очевидно е важно да се сдобиете със самочувствие, но какво отличава истински уверените личности от другите?

След дълго ровене, открих тези 12 основни навика и поведения, които да добавите към репертоара си:
[ad id=“263680″]

1. Търсете щастието в себе си

Щастието е ключов елемент от самочувствието, тъй като за да сте уверените в това, което правите, трябва да сте удовлетворени от човека, който сте.

Самоуверените хора набавят щастието си от собствените си постижения, а не от оценките на околните за тези постижения. Те знаят, че човек никога не е толкова добър или лош, колкото смятат другите.

2. Не съдете околните

Уверените личности не съдят никого, защото знаят, че всеки има какво да предложи. Освен това, не им е нужно да потискат околните, за да се чувстват добре в кожата си. Това, да се сравнявате с другите, ви ограничава. Хората със самочувствие не губят време в съревнования и притеснение дали ще отговорят на стандартите.

3. Не казвайте „да”, освен ако наистина не го искате

Според проучване на Калифорнийския университет, колкото по-трудно е някому да каже „не”, толкова по-голяма е вероятността той да страда от стрес, депресия и хронична преумора. Уверените личности разбират колко здравословно е да отказват и го правят ясно и категорично. Когато е време за поредното „не”, те избягват фрази от типа на „Не смятам, че мога” или „Не съм сигурен”. Отказват уверено, защото знаят, че отхвърляйки нови ангажименти, ще могат да обърнат достатъчно внимание на – и да се справят успешно със – съществуващите.

[ad id=“236993″]

4. Слушайте повече, отколкото говорите

Хората, които имат самочувствие, говорят по-малко и слушат повече, защото не смятат, че има какво да доказват. Те знаят, че активното слушане благоприятства духовния им растеж. Вместо да приемат общуването като възможност за самоизтъкване и самодоказване, те се фокусират върху самото общуване, тъй като то е много по-приятен и продуктивен подход към околните.

5. Говорете уверено

Рядко се случва да чуете някой със самочувствие да използва фрази като „Не съм сигурен”, „Мисля, че”, „Ъ-ъ-ъ…” Уверените личности са винаги категорични, защото знаят колко трудно е набирането на последователи, когато човек не може да изрази идеите си убедително.

6. Търсете малките победи

Уверените хора обичат да си поставят предизвикателства и да се състезават, дори когато усилията им носят само малки победи. Защо? Причината е, че тези малки победи изграждат нови андрогенни рецептори в зоната на мозъка, която отговаря за мотивацията. Колкото повече са тези рецептори, толкова по-силно е действието на тестостерона, което, от своя страна, увеличава увереността и желанието за справяне с бъдещи предизвикателства. Когато спечелите няколко малки битки, „инжекцията” увереност може да ви стимулира месеци наред.

[ad id=“236999″]

7. Тренирайте

Проучване на Eastern Ontario Research Institute сочи, че хората, които тренират два пъти седмично, се чувстват по-социално, академично и атлетично компетентни и оценяват физическата си форма и самочувствието си по-високо. Но най-хубавото е, че не физическите промени оказват положително влияние върху увереността, а позитивизмът, породен от отделянето на ендорфини в тялото.

8. Не търсете внимание

Хората не обичат онези, които отчаяно просят внимание. Истински уверените знаят, че това, да бъдат себе си, е по-ефективен подход от опитите да си придават важност. Околните бързо преценяват нашето поведение и биват привлечени или отблъснати от него. Уверените личности винаги демонстрират атрактивно поведение. Те са майстори в разсейването на вниманието. Когато получат такова заради свое постижение, те бързо изместват фокуса към всички, които са работили усилено и са допринесли за победата. Те не търсят одобрение или похвали, защото себестойността им произхожда от самите тях.

9. Не се страхувайте да грешите

Уверените личности не се боят от грешките. Те обичат да изразяват мнение, защото си извличат поуки от случаите, в които грешат, и учат околните, когато са прави. Хората със самочувствие, знаят на какво са способни и не възприемат гафовете си като лични провали.

[ad id=“218001″]

10. Възползвайте се от всеки шанс

Уверените хора сграбчват всяка възможност, която съзрат. Вместо да се тревожат за потенциалните трудности, те си задават въпроса „Какво ме спира? Защо да не мога да се справя?” и действат. Страхът не ги тревожи, защото знаят, че ако не опитат, никога няма да сполучат.

11. Хвалете другите

Неуверените личности непрекъснато се съмняват в себестойността си, поради което се опитват да откраднат светлината на прожекторите и критикуват околните. Уверените хора, от друга страна, нямат този проблем и се фокусират върху всички прекрасни чужди постижения. Похвалите са естествен резултат от тази нагласа.

12. Не се бойте да търсите помощ

Уверените личности знаят, че това, да помолят за помощ, не ги прави слаби или глупави. Те познават силните и слабите си страни и търсят начини да запълнят пропуските си. Освен това разбират, че да се учат от по-информираните е чудесен начин за самоусъвършенстване.

Запомнете, че изграждането на самочувствие е пътуване, а не крайна дестинация. Успех!

Травис Брадбъри, автор на „Емоционална интелигентност 2.0”, за Inc.com  

Източник: manager.bg