10 любопитни факта за сладоледа в първия ден на юлските „горещници“

В първия ден на юлските „горещници“, които според народния календар са на 15, 16 и 17 юли, ви предлагаме любопитен списък с 10 малко известни, но супер интересни факта за сладоледа.

[ad id=“225664″]

Щом лятото се настани по географските ни ширини и слънцето докара температури от над 30 градуса, търговците на сладолед стават едни от най-добрите приятели на всички, зажаднели за мъничко прохлада. Шоколадов, ванилов или плодов, във вид на замразен йогурт или ледено сорбе – всеки има собствено предпочитание и любим вкус, на които трудно би могъл да устои.

1. Знаете ли, че историята на сладоледа започва още в древен Китай? Китайските управници създавали огромни ями за съхранение на лед като се смята, че били особено пристрастени към ароматизирания.

В Европа римските императори разполагали с бързи бегачи, които им носели сняг и лед от Апенините. Те смесвали леда с плодове, мед или розова вода, което не се различава много от някои видове съвременен сладолед.

[ad id=“263680″]

2. Първата ледена близалка е патентована в САЩ през 1923 г. Тя е изобретена от производителя на лимонада Франк Еперсън, който твърди, че открил идеята съвсем случайно още през 1905 г. оставяйки лъжица в чаша с лимонада. През нощта лимонадата замръзнала и така се появила първата ледена близалка. На 9 октомври 1923 г. приятелят на Еперсън, Хари Буст регистрира патент за ванилов сладолед на клечка с покритие от шоколад – днешното Ескимо.

3. Пухкавия и мек сладолед бележи своя бум през 70-те и 80-те години на миналия век. Този вид сладолед първоначално имал проблеми с хигиената при създаването си, тъй като много хора се разболявали, след като го консумирали. Причината за това била, че една от съставките му била сурови яйца. Днес пухкавият и мек сладолед не се прави със сурови яйца, а се използва пастьоризиран заместител на прах, вместо тях.

[ad id=“236993″]

4. През 19-ти век много италиански емигранти продават сладолед от своите микробуси или от прозорците на домовете си. Те поставяли купчина дъски пред дома си, за да могат клиентите им да стигат до прозореца, от където им продавали пухкав италиански сладолед. Така били създадени и първите салони за сладолед.

5. В САЩ има специален ден (23 юли), на който всяка година се отбелязва Деня на ваниловия сладолед – National Vanilla Ice Day

[ad id=“236999″]

6. Нанси Джонсън изобретила машината за правене на сладолед през далечната 1843 г. Тя била управлявана ръчно с манивела, която задвижвала производството на сладоледа.

7. Якоб Фусел от Балтимор създал първата фабрика за промишлено производство на сладолед на 15 юни 1851 г. в Пенсилвания.

8. Произходът на първата сладоледена фунийка е неизвестен.

И все пак в музея за съвременно изкуство в Ню Йорк има колекция от фунийки за сладолед от Итало Марчиони от 1896 г. През 1902 г. в Манчестър (Англия), Антонио Валвона получил първия известен патент за машина, която може да произвежда вафлени фунийки за сладолед.

[ad id=“218001″]

9. Бившият министър-председател на Великобритания Маргарет Тачър е била част от екип разработчици, които изобретили нов метод за съхранение на сладолед като развили и идеята за първия замразен сладолед.

10. В скандинавските страни Финландия, Швеция и Норвегия пресмятат, че консумацията на сладолед годишно е над 12 литра на глава от населението. За сравнение, в Италия, родното място на най-добрия съвременен сладолед, годишното потребление на човек е около 5,5 литра.