Който е пътувал от Септември до Добринище с влакчето, за което са закачени три, четири малки вагончета, знае колко екзотично е да преминеш с теснолинейката през част от невероятната Родопа планина. Сега местните са замислили нова атракция, която ще привлече интереса на много хора. Но за какво става дума…
В пътуваща сцена, на която да се изявяват местни фолклорни и творчески състави от селищата по пътя на теснолинейката, ще се превърне дековилката Септември-Добринище за един ден.
Това ще стане след месец, когато ентусиасти планират празнично пътуване с влака, като поводът е 90-годишнината от заминаването на първия влак от тогавашната гара Саранбей до родопското село Лъджене и един век от раждането на идеята за строежа на линията, обясни за „Монитор“/“Телеграф“ Кристиан Ваклинов, един от организаторите на проявите.
Утре се навършват 90 години от потеглянето на първия влак, но двойният юбилей ще бъде отбелязан на 4-ти септември. Идеята ни е като поканим за участие в пътуващата сцена местни самодейци от региона, да ги направим съпричастни към запазването на теснолинейката и превръщането й в атракция за пътуващите по това направление, обясни Кристиан, който е студент-третокурсник.
Той разказа, че през годините гара „Саранбей” приема името на новия град – „Септември”, спирка „Баните” става „Марко Николов”, гара „Дорково” е прекръстена на „Цепина”, спирка „Бакърджийски хан” е променена на „Милеви скали”, а после закрита, такава е съдбата и на спирка „Дренов дол”, гара „Чуката“ става „Костандово”, „Лъджене-Каменица” – „Велинград”, а времепътуването от 3 ч. и 22 минути пада на 1 ч. и 29 мин. За близо век теснопътната жп линия става неизменна част от живота на хората в Чепинско и не само. Индустрията на градовете по линията се изгражда благодарение на Малката железница. Тя е и тази, която отнася културата, напредъка, модата, лукса и всичко, всичко необходимо за това хората от планината да се чувстват равноправни и напреднали граждани на страната.
Хиляди туристи през годините отиват с трена до днешен Велинград, за да ползват минералните му води, прочути по целия свят. Така влакчето доизгражда и туристическата визитка на родопския курортен град. Теснолинейката се превръща в атракция не само за нашенци, решили да се потопят в живописната картина по маршрута в Родопите, но и за групи чужденци, които често пътуват с влакчето, за да се разтоварят и заредят с положителна емоция и силна енергия.
Източник: Монитор