Споразумението с Турция трябваше да спре нашествието на бежанци към Гърция. Близо 2 месеца по-късно преселници продължават да прииждат, макар да нямат шанс да продължат пътя си към Европа. Защо?
Но след като границите са затворени, а условията в лагерите – ужасни, защо все още много бежанци продължават да пристигат в Гърция? „В Турция им казват, че границите все още са отворени, а условията в лагерите са съвсем прилични. Просто пращат бежанците в Гърция“, казва Лавида.
Такъв е и случаят с Ало. „Знаех, че границите са затворени, но ми казаха, че тъй като съм сириец, ще ме пуснат. Смятах, че ще мога да продължа пътя си към Европа, където е семейството ми“. И понеже не станало така, той подал молба за убежище. Оттогава е минал повече от месец. „Дадоха ми номер, но след това никой вече не ме потърси. Не знам кога и как ще мога да продължа пътя си“, казва Ало. Чувал от бежанците в лагера едно или друго, но официални информации от властите нямало.
Лош късмет имал Мохамад Карим от Афганистан, който също попаднал във Виал. Веднага след сключването на споразумението между ЕС и Турция той бил изпратен на остров Хиос, след като преди това му отнело цял месец да премине през Пакистан, Иран и Турция. Мохамад бил първият бежанец, отпратен в лагера Виал. Неговата молба за убежище поне била разгледана сравнително бързо. Колкото повече хора били настанявани в лагера, толкова повече се бавело разглеждането на случаите, защото служителите не насмогвали.
„Тук разполагаме само с двама души, които провеждат разговорите. Двама души за 2000 мигранти! При това положение хората ще трябва да чакат с месеци, възмущава се Карим. А и лагерът изобщо не е пригоден за толкова много хора. Освен това между бежанците, които идват от различни страни, често избухват разправии. Чичото и братовчедът на Карим дошли в лагера след него и все още не са повикани за разговор.
Отчаяни опити за бягство
Заставени да чакат дълго, някои търсят възможности да се върнат в Турция. Ало например споделя, че чул за шест-седем семейства, които искали да се върнат в Турция, за да търсят оттам друг начин да стигнат до Европа. Според информация на агенция ДПА, в началото на седмицата няколко мигранти дори се опитали да преплуват 15-километровото разстояние от Хиос до турското крайбрежие – петима мароканци и един алжирец, които нямали шанс да получат убежище. Спасила ги крайбрежната охрана, която ги прибрала.
От началото на април насам бежанци не са били връщани от Хиос обратно в Турция, казва Лавида. Според нея, турското правителство е спряло връщането на бежанци в страната, за да упражни натиск върху ЕС и да получи желаната отмяна на визовия режим за турските граждани. Много бежанци в Хиос не искат да бъдат прехвърляни в други бежански лагери в Гърция, защото се страхуват, че могат да бъдат експулсирани.
Карим обаче няма защо да се тревожи. „Получих официално разрешение за убежище. Сега мога да отида в Атина. Скоро ще ми дадат новите документи“, казва той. И се надява скоро да стигне до семейството си в Европа. Дотогава обаче ще трябва да чака
Автор Майке Верлат