Русия се включи в интригата за евентуалната замяна на българския кандидат за генерален секретар на ООН Ирина Бокова с еврокомисаря Кристалина Георгиева, като обяви, че германският канцлер Ангела Меркел е поискала подкрепа от президента Владимир Путин за нова кандидатура, но не я е получила.
Спекулациите около номинацията на България се засилиха, след като вчера източници от правителството коментираха, че е в следващите дни е възможно номинирането на вицепрезидента на Еврокомисията Кристалина Георгиева за най-високия пост в световната организация, но още не е открита подходящата формула. Самата Кристалина Георгиева никога досега не е потвърждавала официално, че обмисля да се кандидатира.
Според изданието Bluepass, което отразява дейността на ООН, имало твърдения, че Ангела Меркел е получила одобрението на Владимир Путин за кандидатурата. Именно тази информация, макар да не е потвърдена и да се появи избирателно в малко български медии, стана повод за официално изявление на говорителката на руското външно министерство Мария Захарова в неделя сутрин.
„Неотдавна, в кулоарите на срещата на върха на Г-20 в Ханчжоу, германската канцлерка се опита да повдигне пред руското ръководство въпроса относно възможността руската страна да подкрепи друг кандидат от България вместо официално издигнатия. В отговор на госпожа Меркел ясно и еднозначно бе казано, че издигането от една държава на кандидатура за поста генерален секретар на ООН е изключително и суверенно решение единствено на самата страна, а всякакви опити пряко или косвено да се влияе на подобни решения са неприемливи“. Това заяви Захарова, цитирана от агенция ТАСС.
Позицията на Русия по кандидатурите за нов шеф на ООН е ключова, тъй като според правилата за избор шанс имат само претендентите, които не са получили нито един глас „против“ от постоянните членки на Съвета за сигурност на организацията с право на вето – САЩ, Русия, Великобритания, Франция и Китай. Петото неформално гласуване е на 26 септември, а през октомври Съветът за сигурност трябва да избере кого предлага на Общото събрание на ООН за одобрение.
„Абсолютният минимум, от който се нуждае всеки кандидат, са 9 „за“ и нито един глас „против“ с право на вето, така че който по някакъв начин не е покрил това изискване, няма да спечели“, коментира пред агенция „Ройтерс“ вчера британският постоянен представител Матю Райтрофт.
„Ние видяхме в българската преса публикации, че Русия уж била въвлечена в подобни игри за смяна на кандидатите, а ръководството на България смята да промени решението си и да преназначи кандидата под натиска на някакви външни играчи. Това не може да се нарече другояче освен опит да бъде въвлечена нашата страна в някакви задкулисни игри“, подчерта тази сутрин говорителката на руското външно министерство. „Опитите да се повлияе на страните да издигат свои кандидати за поста генерален секретар на ООН са неприемливи, а съобщенията в българската преса, че Русия е могла да подкрепи такива действия, са лъжа“, допълни тя.
Поддръжници на Бокова: Тя е единствената, саботирана от страната си
„Ирина Бокова е единственият официален кандидат в състезанието за генерален секретар на ООН, който на практика е систематично саботиран от конкурент от собствената си държава“, се казва в коментар, публикуван на страницата „В подкрепа на Ирина Бокова“ в социалната мрежа „Фейсбук“.
В поста поддръжниците на Бокова посочват, че тя обективно има шансове да спечели състезанието за поста и че резултатите от предварителните гласувания може да се различават драстично от крайните. Те призовават правителството да отхвърли слуховете и да подкрепи официалния кандидат на страната.
dnevnik.bg